| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.

De curând mi-au apărut pe picioare,maini si trunchi niște bubițe,care la început sunt de culoare galbenă si mă mănâncă, iar după un timp sunt roșii.Seamănă cu mușcăturile de țânțar.Tin să menționez că nu sunt dese,apar câte una, două.Se poate să fie Sifilis? Aveți idee ce ar putea fi?

Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi de la multe cauze.
Cel mai des pot fi urticarie (de la mancare), de la caldura (mici infectii la radacinile firelor de par sau la porii), intepaturi de la diferite insecte etc.

De obicei, cele de mai sus dispar intr-o saptamana, eventual mai apar altele in loc.
Sterge locurile cu vata inmuiata in spirt sanitar si abtine-te de la mancarurile "grele" de digestat.
Daca problema nu se amelioreaza intr-o saptamana, atunci mergi la consult la un medic dermatolog.

| relian a răspuns:

Trunchi? dar ce, esti copac? laughing Cauta pe google, dar scrie in limba engleza si gasesti poze, te uiti si vezi cu care seamana ce ai tu.Nu ai spus in ce imprejurari au aparut, ce ai facut, pe unde ai fost etc.Cel mai indicat este sa mergi la un medic dermatolog sau cum so mai numi astia, ce se ocupa cu din astea.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Aplica crema de barbierit in locul in care ai aceste bubite. Daca nu dospare intr-o saptamana ar fi mai bine sa te duci la un control.