| Vivilica a întrebat:

Bună seara! Un sfat de la cine s-a confruntat sau a auzit de asa ceva..am de mai multe săptămâni durere în zona lombara care se lasă pe piciorul stang pana jos,în urma rmn ului făcut se pare ca este compresie mare pe nerv. Se poate face acupunctura și daca este de vreun folos?, durerea n a cedat deloc cu antiinflamatoare. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate face tratament prin masaj, bai, respectiv gimnastica specifica.
Antiinflamantele se folosesc sub forma de gel (Diclofenac, Voltaren) si nu te imbraci peste zona unsa timp de 20-30 minute (pana ce nu se absoarbe complet in piele.
Pentru tratament, recomand unguent-gel cu venin de albine si/sau Ghiara Dracului.

| Simpatic a răspuns:

Acupunctura? un fel de baba maria care fierbe niste plante si vindeca lumea de toate "boalile" >NU
recomand fizioterapie si kineto, la clinica dedicata si dotata cu de toate, nu va fi ieftin si nici nu iti promite nimeni ca te va vindeca, dar te vei simti mult mai bine!
Sunt fost sportiv, bine recunosc amator, problema in urma sportului dupa ani si ani de zile de practica, problema la coloana, dupa zeci de sedinte de terapie la clinica privata (se poate si la stat dar sunt mucegaite la propriu) coloana numai doare!

| MarianWLF a răspuns:

Acupunctura e pentru muschi, mai degraba fizioterapie in urma unei consulatii.