| Cataalex28 a întrebat:

Bună seara,

Vă rog să mă ajutați cu niște răspunsuri, urmează să fac o operație pentru extirparea unui Chist Pilonidal, unde se va face anestezie locală, doare când te taie și strânge să iasă ce e de ieșit?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stia cuminte ca nu te va durea deloc, odata ce ti se face anestezie, iar de vazut nu vede nimeni ce iese, fiindca tu vei sta intins pe masa lor, si nu ai cum sa vezi ce-ti fac ei.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună seara! Nu, nu doare! Nu vei simți nimic deci nu trebuie să îți faci grijă de asta! Multă sănătate!

| DrMihailoviciS a răspuns:

Tocmai de aia se realizează anestezia! Stați liniștit, va fi bine!

| crowleydark a răspuns:

Bună! Fii fără griji, rolul anesteziei este să nu simți nimic în timpul operației. Altfel, dacă te-ar durea și te-ai zbate, cum ar putea chirurgii să mai opereze? Logic, nu-i așa happy? După câteva ore de la operație, efectul anesteziei va trece, însă va continua să ți se administreze analgezice (medicamente care te scapă de durere). Multă sănătate, recuperare ușoară!