| Anonymous39045 a întrebat:

Bună,știți cumva ce pot face să încep să mănânc mancare din nou am 4 zile de când trăiesc doar cu apă și pâine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bănuiam eu că acolo e centrul gândirii tale!

| sierra1 a răspuns:

"Lupică27: Cu al treilea c o i."

nu vorbesc cu mutanții!

| Lupică27 a răspuns (pentru sierra1):

Sincer, chiar imi e mila de oamenii ca tine, sunt destui pe aici pe TPU, abia asteptati sa va bage cineva in seama indiferent de context sa aveti si voi cu cine schimba doua vorbe.

| sierra1 a răspuns (pentru Lupică27):

" Lupică27:...abia asteptati sa va bage cineva in seama"

Riri? Bade, ia scormonește istoricul intervențiilor si constată că tu-ți bagi nasul in oale - fără să le știi conținutul. Doar ți-am răspuns și nu ești obișnuit să ți se răspundă motiv pentru care faci istericale. In scris

| Lupică27 a răspuns (pentru sierra1):

Sanchi, vrajeala a la sierra.

| sierra1 a răspuns (pentru Lupică27):

Cum vrea mușchiul tău, bade!

| Lupică27 a răspuns (pentru sierra1):

Sierra, sierra, tu stii foarte bine ca nu m-as fi bagat in seama daca nu as fi avut dreptate cand te-am corectat.
Stiu ca esti cu nasu pe sus, lasa-l mai jos.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai intelept este sa mergi la medic si sa incerci totusi sa ii oferi ceva stomacului, macar o masa pe zi, sa nu roada in gol.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Stomacul roade in gol e un mit, stomacul nu incepe digestia decat in momentul in care exista masticatie si se produce multa saliva.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

E un fel de a spune.Cand ne este foame creste nivelul de grelina, care mai departe inseamna o crestere a productiei de acid in stomac, in anticipare pentru mancarea care ar trebui consumata.

https://zoe.com/learn/hunger-what-happens-in-body

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Pai cum să crească grelina, daca nu mănânci sau nu mesteci nimic?
Plus că dacă ții post negru regulat, faci detox la organism.
Dar ea nu ține post negru, ci își da insulina peste cap cu pâinea care este un zahar la baza, deci da.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

De la senzatia de foame, cum zice in linkul de mai sus:

,, For instance, your stomach produces a hormone called ghrelin just before it expects your next meal.

Ghrelin activates receptors in a part of your brain involved in hunger called the hypothalamus — more on this brain region later. As ghrelin levels rise, so do your hunger pangs.''

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Pai,mă gândesc eu, se întâmplă acest proces daca ai și un program fix de masa.
Că așa daca mănânci haotic, organismul este dat peste cap.
Cum nu ne-a zis acest aspect, nu putem ști ce și cum.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, si asta-i drept...

| sierra1 a răspuns (pentru Lupică27):

Iar te bagi in teme pe care nu le stăpânești, rămâi acasă!

| Lupică27 a răspuns (pentru sierra1):

E perfect adevarat ce am zis, intreaba un gastroenterolog.

| Anonymous39045 explică (pentru Hyperion7):

Din păcate de 4 luni mănânc destul de târziu prima masă, nu mi este foame c am până la ora 3, 4 atunci mănânc și mai mănânc seara pe la 8, 9 dimineața doar iaurt sau fructe nu simt nevoia de mâncare solidă până la 3, 4.

| Hyperion7 a răspuns:

Pâinea este și ea aliment, deci tot mănânci ceva.
Pur și simplu mănânci mâncare, sunt necesare explicații suplimentare?!

| Lupică27 a răspuns:

Deci, deschizi frigiderul, iei mancarea, o incalzesti si dupa o bagi in gura, mesteci si inghiti.
In cazul in care n-ai mancare cumperi si gatesti.

| sierra1 a răspuns (pentru Lupică27):

Genial, cu ce sfincter ai gândit asta?

| ioana748 a răspuns:

Cate putin din ce ti e pofta.

| Anonymous39045 explică (pentru ioana748):

Nu am poftă de nimic, iau câte puțin din orice dar după 2, 3 înghițituri îmi vine să vomit, sunt și răcită poate fi de la asta lipsa de poftă de mâncare?

| ioana748 a răspuns (pentru Anonymous39045):

Da, organismul nu vrea sa fie incarcat in momentul acesta.
Cartofi fierți, ou fiert, paine prajita, ceai, putina supa.
Daca ai febra ar fi bine sa te vada un medic.
Sanatate,

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonymous39045):

Daca esti racita, atunci roaga pe mama sau bunica sa-ti faca o supa de pui, ca sa poti manca, cu pezmet.

| Anonymous39045 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt cu supele sau ciorbele am încercat supă și doar 3 linguri am putut mânca, mai mult pot iaurt fructe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonymous39045):

Nu ai voie iaurt si fructe cand esti racita, ca nu ajuta la nimic, supa calda de pui este cea care ajyta
Apoi, este vremea sa lasi hachitele si sa inveti sa mananci mancare sanatoasa, fiindca sistemul tau imunitar nu este prea sanatos, odata ce nu te hranesti sanatos.

| KovacsB a răspuns:

Altii au trait ani de zile doar cu apa si paine.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Pai si nu ai fost la medic?
Dacă vomiți tot ce mănânci de 4 zile,
cel mai probabil nu e de la raceala,nu e deloc normal sa vomiți de la mancare atâtea zile la rand.Du te la medic cât mai urgent, sau dacă ai și alte simptome grave, suna la salvare nu conteaza ca e noapte, sau cât ceasul, poate sa fie și 3 dimineața, sănătatea e prioritara. Sper sa te faci cât mai curând bine

| Anonymous39045 explică (pentru CLaludiu1234):

Nu vomit, am stare de greață după ce mănânc puțin din ceva de ex azi am mâncat puțin dintr-o omletă și când simțeam ca pot mai mult atunci mi-a venit sa vomit.

| milliongirl a răspuns:

Dar ție de ce ție pofta?
Daca te gandesti la tot ce ai mancat in viata asta, ce ai mai manca?
Si du-te si mananca. Incepe asa

| Anonymous39045 explică (pentru milliongirl):

Nu am nicio poftă de nimic anume și de regulă când mi e poftă de ceva mănânc foarte puțin, am uitat să specific ca sunt și anemică.