| fllory a întrebat:

am fost racita in urma cu vreo 3 sapt si de atunci iau in continuu medicamente de la antibiotice in sus...problema este ca simptomele racelii (nas infundat, stranuturi, tuse, etc.) au trecut dar am ramas cu o senzatie de trusa, un fel de presiune pe trahee, mancarime etc. in general ceea ce simti cand iti vine sa tusesti + raguseala (uneori usoara, alteori atat de pronuntata ca abia vorbesc). De tusit, tusesc doar fortat si dimineata ma doar gatul (doar dimineata). Nu mai stiu ce sa fac! Acum iau sirop Fluidol si Aerius (e pentru alergii), beau ceaiuri si mananc miere la greu, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dupa simptomele descrise de tine pare a fi o traheita si daca nu este de origine bacteriana nu se trateazacu antibiotice.Tratamentul este cel al simptomelor traheitei-antitusiv.Du-te la un medic ORL-ist pentru un consult si prescrierea unui tratament corect.Multa sanatate!

| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de propolis, cel mai natural leac, eu numai cu asa ceva ma tratez de gat

| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Iti recomand sa consulti un medic specialist. Te duci la medicul de familie si il rogi sa-ti dea o trimitere la un specialist in domeniu. Iti mai recomand si websitul meu lumeaplantelor.info si vei gasi acolo remedii naturiste pentru problemele tale. Antibioticele nu sunt o solutie decat daca situatie e grava. Sper sa te ajute acest raspuns.