| YoKo399 a întrebat:

Tocmai am aflat ca o prietena are hemoglobina mica.Ce inseamna asta? Este ceva grav? Va rog sa-mi spuneti ce stiti despre hemoglobina.Multumesc anticipat :*
Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hemoglobina este proteina care transporta oxigenul in sange (vei invata in clasa a opta la scoala despre ea si vei intelege atunci). O valoare mica a hemoglobinei inseamna anemie. Rareori este ceva grav, trebuie insa cautata cauza. Poate nu se alimenteaza bine, poate pierde fier pe undeva, poate il absoarbe prost. Va primi, in functie de cauza, un tratament adecvat.

| Raniia a răspuns:

Cand hemoglobina este mica este vorba despre o anemie.E important sa gaseasca cauza ei care poate fi alimentara prin lipsa de aport sau secundara unor afectiuni respectiv pierderi de sange-menstruatie abundenta, hemoroizi.Tratamentul se face cu preparate din fier si vit C pentru fixarea fierului in organism.Sa mearga la medic pentru confirmarea diagnosticului si tratamentul potrivit.

| Minks a răspuns:

Nivelul mic de hemoglobina indica anemie. Trebuie sa mearga sa isi faca niste analize mai amanuntite, sa se depisteze cauza anemiei (poate avea ca si cauza alimentatia sau alti factori). O anemie netratata e destul de periculoasa, deci poate fi si ceva grav. Sfatul meu e sa consulte un medic, incepand cu cel de familie.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Hemoglobina este o substanta care intra in sange.Pe langa hemoglobina in sange mai intra si trombocitele.

Daca ai hemoglobina mica este vorba de o anemie. Nu te speria, nu e foarte greav, insa depinde cat de mica o are.

Pentru a creste hemoglobina trebuie sa urmeze un tratament.

Ps. Poate manca patrunjel si sfecla rosie-ajuta la cresterea trombocitelor si a hemoglobinei din organism.

Pa, pa!

| vasile999 a răspuns:

Daca este mica trebuie sa se trateze daca creste mai mare la stadiu critic are probabilitatea sa moara 50%50 mult noroc. merit funda