| Madalin1846 a întrebat:

Bună ziua. Astăzi m-am cântărit si am observat ca am luat 5 kilograme in decurs de 2 săptămâni, dar eu nu ma simt deloc asa. Ultima oară când aveam kilogramele astea arătam cu totul diferit, si oricum in astea 2 săptămâni am fost sport in fiecare zi, și cunoscându-mi corpul nu aveam voie sa iau kilogramele astea niciodată. Observ mici schimbări la corpul meu care vin cu maturitatea in ceea ce privește construcția oaselor si alte părți ale corpului, poate fi asta o cauză? Am 23 de ani. Mulțumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

5 kg in doua saptamani, poate sa fie doar strat adipos, nu poate sa fie vorba de muschi sau structura osoasa. Pur si simplu te-ai ingrasat, ai mancat prea mult de Paste happy

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! 5kg in două săptămâni, pot spune ca este grăsime, nu masă musculară sau construcția oaselor. Doar te-ai îngrășat!

| Trinitatea12 a răspuns:

Daca exersezi frecvent e destul de posibil sa fie apa extra tinuta in corp ca s-a ajute la vindecarea muschiilor. Am vazut ca si eu dupa exercitiu iau in greutate 1-3kg pentru 1-2 zile dupa, apoi se duce. Daca ai multa sare in dieta, si asta contribuie la retinerea de apa. Niste ceai de papadie ajuta cu asta daca este un caz de retinere de apa mai mult.

Daca nu ai mancat in exces, greutatea aceasta este cel mai probabil temporara. Daca ati mancat in exces (exercitiul frecvent iti mareste apetitul), este destul de posibil s-a fie grasime chiar daca nu arata ca inainte. Daca ai mai multa masa musculara decat in trecut, depunerea de grasime o s-a arate destul de diferit ca inainte.