| Edisor27 a întrebat:

Care este experienta voastra cu lentile de contact? Merita trecerea de la ochelari la lentile de contact la adolescenți? Avantaje, dezavantaje va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CleanHeart a răspuns:

Ne, sunt rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita. Imi spunea o prietena care purta lentile ca i-a disparut una si a aparut la loc pe ochi, peste cateva zile. Lentilele pot sa se deplaseze si sa dispara unde dispar si genele alea care iti intra in ochi.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu merita,gandeste-te asa ca avantaje o sa fie ca poti sa-ti iei unele si sa arate cum vr tu si sa-ti faci ochii mai faini,dar ca dezavantaje gandeste-te ca trebuie sa le pui mereu in ochi, daca cumva au o ciuperca pe ele, sunt infectate si nu se vede la timp se raspandeste la ochi si iese nasol, si daca cumva iti intra ceva in ochi sau cumva se intampla sa se sparga iti iei mare damage, asa ca mai bine stai cu ochelarii is cat de cat mai safe

| Dolyta a răspuns:

Un avantaj este ca sunt mai comode decat ochelarii, nu le simți, nu se aburesc iarna, nu te bronzezi cu dungi vara laughing
dar sunt mai costisitoare pe termen lung si mai bine iti iei lentile zilnice, pui o pereche dimineața si se arunca seara, sunt mai igienice, si le porti ocazional
ca dezavantaj este ca poate sa iti usuce ochiul, sa il irite, ochiul nu respira la fel cu lentilele lipite pe el, de aia recomand lentilele zilnice purtate ocazional

| Hoteteu_Nicolae_1985 a răspuns:

Marele avantaj este ca nu mai simti ochelarii pe ochi, nu mai ai senzatia ca vezi in lateral, pe sub ochelari! Depinde de lentile, depinde de om, sunt siteuri de unde poti comanda lentile de contact doar sa stii ce sa alegi, in functie de decizia unui specialist www.optilen.ro

| roketfire a răspuns:

Pe internet exista multe siteuri de unde poti comanda lentile de contact chiar si colorate gen www.optilen.ro/366_crazy-lens-rx-2-buc.html insa trebuie sa consulti un specialist, nu sa comanzi dupa ureche!