| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! De ce îmi este somn mereu? Dorm bine noaptea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 777sebi a răspuns:

Există mai multe posibile cauze pentru care ai putea simți somnolență sau oboseală în timpul zilei, chiar dacă dormi bine noaptea. Unele dintre aceste cauze pot include:

Anemia - o deficiență de fier în sânge poate duce la oboseală și somnolență.

Tulburările de somn - cum ar fi sindromul de apnee de somn sau sindromul de întrerupere a somnului, pot afecta calitatea somnului și pot duce la oboseală ziua.

Stresul și anxietatea - niveluri ridicate de stres și anxietate pot afecta somnul și pot duce la oboseală în timpul zilei.

Dieta și exercițiile fizice - o dietă săracă în nutrienți sau exerciții fizice insuficiente pot duce la oboseală.

Tulburările hormonale - anumite tulburări hormonale, cum ar fi hipotiroidismul, pot cauza oboseală și somnolență.

Este important să te adresezi unui medic pentru a-ți evalua simptomele și pentru a determina cauza exactă a somnolenței persistente. Este posibil să faci și niște teste suplimentare pentru a afla cauza și pentru a stabili un plan de tratament adecvat.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai incarcat ficatul este obosit da i o pauza de la mincarea grasă sau maioneza sarmale piftie salata de boeuf, maninca fructe, portocale lămîi grapefruit acestea sunt medicamente pentru ficat.