| DianaLos a întrebat:

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu niste informatii? Ce reprezinta analiza ALAT? Am 12U/L (

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E o analiza se recomanda pentru diagnosticul bolilor hepatice, diagnosticul diferential al bolilor hepatobiliare si pancreatice, monitorizarea evolutiei si a tratamentului hepatitei virale, diagnosticul diferential intre icterul hemolitic si cel hepatic.

| Iulia494 a răspuns:

ALAT este o analiza de sange ce verifica sananatatea ficatului. Valoarea este ok si nu prezinta vreun risc. Poti gasi mai multe informatii concrete explicate f misto pe site-ul celor de la Synevo.