| thr93 a întrebat:

Pot dona sange daca in urma cu 11 ani am aut hepatita de tip B? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.cabral.ro/......dona-sange
La centrul de donare, iti va da un chestionar pe care va trebui sa il completezi, o intrebare dib chestionar te intreaba daca ai avut hepatita, daca bifezi acea casuta, vei fi interogat de catre un asistent si in urma unor analize se va constata daca poti dona ori ba.
Cunosc un caz carea fost bolnav de hepatita cu muti ani in urma si momentan a putut dona.
O seara buna:)

| Kaℓi a răspuns:

In niciun caz.

| raresandrey a răspuns:

Nu. Chiar daca numai este nici un risc de infectare, acesta este un mod de siguranta.