| amalia_8566 a întrebat:

Ce alimente sunt sanatoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LuS[z] a răspuns:

Cele eco!laughing

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, in primul rand legumele, lactate, fructe, carnea de pui si vita, pestele.

Bula
| Bula a răspuns:

Orice, natural, daca nu este in exces.
Nu trebuie nicicum sa te limitezi doar la consumul "mancarurilor sanatoase", care "sunt la moda". Si o astfel de alimentatie dauneaza!
Sanatos este sa mananci orice, amestecat, cat mai variat, fara a face exces. Si alimentatia fara carne si grasimi animaliere dauneaza, daca organismul se desobisnuieste de ele.
Deci: poti manca linistita si o bucata de slanina afumata, paine cu untura, costita afumata, dar nu mai mult de o ocazie pe saptamana, totodata variat meniul cu legume, fructe, lactate si mancaruri din acestea, combinate.

| jolie_3446 a răspuns:

Orice nu are substante injectate. Fructele, legumele, oualele, laptele de la tara sunt cele mai bune.

| LittleZyzy a răspuns:

Fructele, legumele, lactatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt alimentele naturale care nu au un proces indelungat de coacere, fierbere sau prajire. fructele recomandate sunt cele care apartin sezonului in care le mananci.nu trebuie sa ducem la extreme mancarea,, sanatoasa,,. 5 mese regulate si diversificate plus inca 5 fructe pe zi este o dieta pe care o recomanda orice nutritionist, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne privam si de alimentele care ne plac dar fac,, rau,, ciocolata>>>, daca sunt consumate in cantitati reduse

| stefanradu a răspuns:

Salut Amalia_8566,
Am facut o lista cu alimente sanatoase, pe care o poti printa si lua cu tine la cumparaturi. O gasesti aici:
http://hunkbody.ro/lista-mea-de-cumparaturi-alimente-sanatoase/