| Bbbiiu a întrebat:

Ce se intampla dupa operatie de scoatere nodul ma refer la radioterapie sau chimioterapie? Ce detalii stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicii stiu, iar pe TPU nu gasesti medici.

| Violleta2022 a răspuns:

Radiatiile si chimoterapia se fac NUMAI daca la biopsie apare ca au fost cancerosi, nu si la nodulii simplii, necancerosi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Chimio sau radio se face cam in orice caz. Daca e o tumora mare se poate face terapie si inainte pentru a se mai micsora si dupa pentru a se distruge orice urma de celula canceroasa ramasa. Si mi se pare si logic, mi se pare mai important dupa pentru ca daca au mai ramas celule, ele se pot multiplica si se formeaza din nou tumora.
Terapie se poate face si fara sa faci operatie, se poate sa te tratezi de cancer fara operatie, doar cu chimioterapie sau radioterapie.
Daca e vorba de un nodul sau tumora care NU sunt maligne atunci nu se face nimic in afara de operatie pentru ca nu se considera cancer

| Robert2526 a răspuns:

Chimioterapia/radioterapia este tocmai pentru a distruge tumori. Daca deja a fost intervenit chirurgical, foarte rar se mai face chimioterapie.
In principiu dupa interventie ai un regim alimentar nu foarte strict, ceva medicatie pentru durere si inflamatie si interdictie sa faci sport/activitate fizica intensa...

Totusi, trebuie sa stii ca doar aproximativ 1% din noduli sunt maligni, asa ca nu te vedea ca avand cancer ca cel mai probabil nu ai. Am vazut ca ai mai pus o intrebare pe acest subiect.

E bine de stiu si faptul ca acest tip de cancer, e vindeca daca e depistat la timp, asa ca autoexaminarea sanilor este esentiala iar la orice mic semn de intrebare sa mergi la medic