| ladyx a întrebat:

Cite calorii au ciresele? si la ce ajuta acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

100 g cirese au 68 calorii, beneficiile acestora ti le-a transmis Cryss.

| Cryss a răspuns:

Ciresele, beneficii aduse organismului

Ciresele sunt unele dintre cele mai iubite fructe de catre romani. Ciresele rosii contin antocianine, antioxidanti puternici care reduc riscul aparitiei bolilor de inima.
Datorita continutului bogat in substante active, ciresele remineralizeaza organismul, favorizeaza digestia, limiteaza procesele inflamatoare, favorizeaza transpiratia, amelioreaza starile febrile, previne sau elimina procesul gripal.

Ciresele dulci contin: apa (75-89%), zaharuri (7, 7-16, 8%), acizi (0, 49-1, 37%), pectine (0, 06-0, 39%), substante tanoide, saruri minerale (de potasiu, fier, calciu, magneziu, etc.), provitamina A, vitaminele B1, B2, C, E, P, B6, acid pantotenic, vitamina PP, etc.

Decoctul din cozi de cirese (sau de visine) se prepara dintr-un pumn de codite (pedunculi) la 0, 6 litri apa rece. Se fierb 15-20 de min., apoi se indulceste si se bea caldut, in cursul unei zile, in 3-4 reprize. Are efect diuretic. Da rezultate bune in afectiuni ale rinichilor si ficatului. Actiunea diuretica a coditelor de cirese sau de visine creste daca li se adauga frunze de merisor, coada calului si frunze de mesteacan.

Cleiul format pe scoarta ciresului se foloseste in tratarea artritelor. Aceste cleiuri, dizolvate in apa, dau o solutie numita „lotiune contra pecinginii". Pecinginea este o boala de piele contagioasa, caracterizata prin eruptie cu basicute care, prin uscare, lasa niste pete scortoase, ce produc mancarime.

De asemenea, cireasa este „prietena" tenurilor uscate si obosite. Va puteti prepara si singure acasa o masca din cirese strivite cu mixerul pe care o veti lasa sa actioneze circa 20 de minute. Substantele nutritive actioneaza in aceast timp asupra pielii dupa care se clateste fata cu apa minerala.

( http://www.culinar.ro/......ganismului )

http://www.culinar.ro/articole/citeste/1590/cirese-si-visine-din-belsug

http://www.delly.ro/......atate.html

http://actualitati.tv/......mului.html

Pentru valoare nutritiva :http://www.mariplant.net/? p=p_16&sName=Ce%20valoare%20nutritiva%20au%20alimentele?