| RAY a întrebat:

Cum a fost pentru voi când ați luat prozac? Eu trec de la zofolft la prozac luna viitoare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mindfulness a răspuns:

Am luat multe antidepresive și îți pot confirma că nu te scapă de depresie,e doar un MIT că te poate vindeca de depresie,după ce nu le mai iei ești ca la început și cu kg in plus evident,ești ok cat timp le iei,relativ ok,că poți fi și depresiv de la efectele secundare și anxios! Cine s-o vindecat de depresia și a luat tratament s-o vindecat că și-a schimbat stilul de viață,a ieșit din zona de confort și a făcut și psihoterapie, daca se sta în zona de confort și nu îți învingi fricile, fobiile, temerile, nu îți depășești condițiile la nivelul așteptărilor nu scapi nici în 100 de ani de depresie daca iei tratament. Trebuie sa faci ce te face fericit dar pentru asta trebuie sa ai abilități sociale sa știi să comunici eficient,sa te faci plăcut să ai prieteni,o iubită,sa te ocupi și de tine,fără prieteni,iubita sau ceva ce îți dorești cu patos de ani de zile și nu sa împlinit nu poți scăpa de așa ceva. Trebuie să acționezi in situațiile care îți produc cel mai mult disconfort și să câștigi bătăliile care ți-au pus mereu piedici fericirii,din păcate așa funcționează mintea. Depresie = lipsa conexiuni,apare când nu mai ai parte de așa ceva,nu mai cochetezi cu acest aspect. Iubirea celor din jur iar face minuni,daca ai pe cineva care te iubește așa cum ești poți învinge aceasta boala. Tu din câte știu nu ai depresie severa,lucrezi ești cat de cat ok cu depresia,deci ai o șansă mare sa scapi daca acționezi. Un scop te-ar putea aduce pe linia de plutire.
Toate relativ sunt la fel,nu fac minuni,mai mult efectul placebo te face sa crezi că te ajuta, in realitate sportul și alimentația te ajuta cel mai mult, încearcă să adopți o dieta cu probiotice, și alcalina și o să vezi diferente, trebuie să renunți la dulciuri și junk food.