| kasulea a întrebat:

Cum pot scapa de pistrui. am nevoie de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca pistruii nu dispar. Produsele cosmetice nu pot face altceva decat sa-i atenueze (adica sa nu se mai vada asa de tare), dar nu dispar.
http://www.fistichiu.ro/Moda-Si-Tendinte/cum-scapi-de-pistrui.html
http://www.kudika.ro/articol/frumusete/3925/Adio-pistrui.html

| anka a răspuns:

Marunteste cateva seminte de mustar si amesteca-le cu lapte pana cand obtii o pasta omogena. Aplic-o pe suprafata tenului si las-o sa actioneze in timpul noptii. A doua zi dimineata, inlatura masca prin clatire cu apa rece. Pistruii vor deveni mai putin sesizabili daca aplici in mod constant suc de aloe vera pe suprafetele cu pistrui. Pistruii… cum sa-i alungam in mod naturist?

Ceapa si sucul de ceapa sunt si ele excelente pentru atenuarea petelor si a pistruilor. Taie in jumatate o ceapa rosie si freaca usor, de doua ori pe zi, suprafetele cu pistrui. De asemenea, amestecul obtinut dintr-o cantitate egala de pudra de turmeric, seminte de in macinate si apa lumineaza pielea si are rolul de a combate pistruii si petele de pe suprafata tenului. Aplica mixtura pe suprafetele respectiv si lasa sa actioneze. Dupa un sfert de ora, inlatura masca cu apa rece.

Avand rolul de a imbunatati circulatia sanguina de la nivelul pielii, reducand in acelasi timp petele, mastile cu fructe si legume precum capsuni, caise, castraveti si coacaze aplicate in mod constant pot avea efecte benefice asupra pistruilor. Mai mult, masarea zonelor cu pistrui cu vitamina E uleioasa inainte de a merge la culcare contribuie la atenuarea pistruilor, ajutand in acelasi timp la mentinerea supletii pielii.

Daca pistruii tai au o culoare foarte intensa, pentru decolorare, amesteca jumatate de ceasca de coacaze proaspete, nu foarte coapte, cu o lingura de miere lichida. Unge pistruii cu acest amestec, lasandu-l sa actioneze timp de 15 minute. Clateste apoi tenul cu apa calduta diluata cu cateva picaturi de suc proaspat de lamaie.

| Dianné a răspuns:

Cineva din familia mea, a avut pistrui. Apar din cauza soarelui.Cu toate ca sunt simpatici, sunt si enervantilaughing. Poti stoarce zeama de lamaie intr-un pahar, sa iei putina vata, sa inmoi si sa dai in locurile unde se afla pistruii. Sper ca va merge!
Pupici:*