| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza indemnizatia pentru copil cu 85%

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calculce se determina ca medie a veniturilor lunare, di ultimile 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.Concediul postnatal si cel prenatal se plateste din asigurarile sociale de stat.

2 răspunsuri:
| mihaela_5361 a răspuns:

Veniturile nete (cât ai luat în mână) din ultimele 12 luni anterioare naşterii. Din aceste venituri se calculează 85%.

anonim_4396
| anonim_4396 explică: