| Omgunstoppable a întrebat:

Daca o persoana refuza sa ia un medicament (pastila), i se poate administra in somn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Doar daca este injectabil, ceea ce nu este cazul la tine.

| Bondarel99 a răspuns:

Poți sa te îneci cu o pastila și când o iei ca lumea dar apoi in somn...
Nu face asta. Mai bine o pisezi și o pui in mâncare sau lichide de orice fel, suc, lapte etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu se poate administra in somn, pentru ca trebuie sa-l faci sa o inghita cu apa!
Dar sunt solutii injectabile si se pot face injectii, daca nu vrae sa inghita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa il inneci atunci poti sa i o dai si in somn... posibil sa fie ultimul somn

| Donsavas a răspuns:

Vei intra la pușcărie! Doar un medic are dreptul sa îi administreze medicamentul, se poate și fata voia lui, dar ai nevoie de autorizație doar ca e imposibil sa îi ascunzi, legea nu îți permite și cine o încalcă, ba sta ani întregi închis.

| danutzu96 a răspuns:

Nu, ce faci i-o bagi pe gat si il ineci? Mai bine strecoara pastila in mancare daca nu vrea sa o ia...

| ALGator a răspuns:

E problematic pentru că nu e etic să faci ceva împotriva voinței sale.

| BergerCipy a răspuns:

Vrei sa dea ortu popi?

| ArrowToYou1211 a răspuns:

Medicament pastila nu, dar injectabil da. Poti incerca sa il zdrobesti si sa i- l pui in apa