| Papurika a întrebat:

Daca rumenesc fulgii de ovaz la plita isi pierd calitatile nutritive? Mai sunt sanatosi? Ma gandeam ca nu pentru ca nu cred ca au ulei inauntru...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Fulgii sunt rezultatul unei procesari tot de natura termica(prin laminarea boabelor de cereale decorticate prajite sau oparite cu vapori de apa). Vitaminele B si E oricum se distrug ( daca nu in totalitate, in cea mai mare parte) la prima procesare termica. Nu cred ca este o treaba buna sa le mai procesezi inca odata. Numai bine!