| LanguageMaster a întrebat:

De ce a scăzut numărul de teste COVID-19?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca au fost sarbatorile, lumea care venea din strainatatea si care nu au facut testele, au stat in carantina... toata lumea bine mersi, asa ca au scazut si numarul de teste.

Dar o sa creasca acum, ca s-au terminat concediile.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A scazut din cauza sarbatorilor, asa a fost intotdeauna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Au fost zile libere si au mai aparut si testele rapide.

| minrest a răspuns:

Pentru ca multi prefera sa isi faca testul rapid, iar dupa ce afla rezultatul prefera sa nu anunte; anunta doar daca sunt pozitivi si se simt foarte rau.

| gabicoo a răspuns:

Deviza ăstora care ne conduc e: "Pentru noi înșine"!
Nu testezi și nu ai cazuri - nu ai paturi ocupate în spitale! Nu cheltuiești - ai ce fura!
Așa se ascunde faptul că în ~ 10 luni de la apariția primului caz de covid - 19 pe teritoriul României numărul de paturi ATI a crescut doar simbolic.
Aceeași logică strâmbă au aplicat-o in momentul în care au decis închiderea școlilor cu două - trei săptămâni mai repede ca în restul țărilor europene fără să asigure tablete pentru elevi și profesori! Într-un cuvânt economie!
De asemenea numărul testelor a scăzut și din cauza sărbătorilor, o parte din angajații laboratoarelor de analize medicale fiind în concediu.
Ce va fi începând de mâine? Vom trăi și vom vedea!

| aumih16 a răspuns:

Nu stiu! incearca si tu sa te interesezi mai bine!

| neludana2000 a răspuns:

Uite raspunsul direct de la ''autoritate'' ......Nelu Tataru ...https://www.capital.ro/......umina.html