| epikkguyyy a întrebat:

De ce îmi este greu sa pronunt anumite cuvinte? Precum cuvintele care au r și l in ele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie de logoped
te invata doamna asta : https://www.youtube.com/watch?v=xAlbsc2PFTM

| Violleta2022 a răspuns:

Acest lucru se intalneste frecvent la copii mici care abia invata sa vorbeasca, neputand pronunta literele "L" si "r" dar odata cu cresterea lor, totul se ajusteaza si ajung sa le pronunte fara probleme.

Pentru un tanar, adolescent cum esti tu, ar putea fi o alta problema, care trebuie investigata la medic.

"Câteva motive posibile pentru aceste dificultăți pot include:

1. Tulburare de vorbire:
Există diverse tulburări de vorbire, cum ar fi dislalia sau dispraxia verbală, care pot afecta capacitatea unei persoane de a pronunța anumite sunete corect.

2. Probleme anatomice:
Anumite probleme anatomice, cum ar fi malformații ale limbii, buzelor sau cavității bucale, ar putea face dificilă pronunțarea anumitor sunete.

3. Probleme auditive:
Dificultăți în auz sau pierderea parțială a auzului pot afecta capacitatea unei persoane de a reproduce sunetele corect.

4. Factori psihologici sau emoționali:
Unele dificultăți de vorbire pot fi legate de anxietate sau alte probleme psihologice care afectează încrederea în sine sau capacitatea de comunicare."

Sanatate multa si recuperare usoara!