| osimplafataaaa a întrebat:

De ce ne înaltam cand facem sport? Corpul elibereaza un hormon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru voi fetele există tocurile, porti? Ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ne. E legendă.

| Floridori a răspuns:

Nu se inalta nimeni facand sport.O persoana care face sport in timpul adolescentei se va inalta deoarece este in perioada de crestere, dar aceeasi persoana, in aceeasi perioada a adolescentei, care nu face sport deloc, se va inalta la fel de mult.
Faptul ca unii sustin ca s-au inaltat datorita sportului, este un mit si o coincidenta.S-au inaltat pentru ca sunt in perioada normala de dezvoltare, iar coincidenta a facut sa practice si un sport in acea perioada.

| Sophieka a răspuns:

Aici nu cred ca vei gasi raspunsul potrivit. Cauta pe google sau Youtube.

Eu cred in dezvoltarea prin sport pentru ca eu sunt un exemplu si mai cunosc persoane care au facut baschet si handbal...Sau dezvoltat foarte mult...Nu as crede sa se fi dezvoltat asa daca nu practicau acest sport.

Insa sunt si persoane care cu toate ca fac sport si doresc sa se inalte, nu reusesc sa se dezvolte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa te inalti, poate ti se schimba postura. Inaltimea depinde doar de oase

| Adolf8 a răspuns:

Depinde de la un sport la altul. Corpul nostru este bun pentru ceea ce îl antrenăm. Eliberează mai multe hormoni și are multe beneficii pentru sănătate!