| :x:Xj.b:X:x. a întrebat:

De fiecare data cand cant, simt ca am ceva in gat chiar daca nu sunt bolnava.Ragusesc des si racesc foarte repede. V-ati mai confruntat careva cu problema asta? ar trebui sa ma duc la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt pastile, medicamente, suplimente la farmacie pentru raguseala.Sanatate.

| AvalohAlyn a răspuns:

Si in legatura cu racitul des sunt iarasi multe medicamente din plante, suplimente, pastile etc. pentru imunitate.Eu iti recomand Baracka, un medicament natural, pe baza de seminte de ulei de chimen negru care ajuta la imunitate.Gasesti pe internet mai multe detalii despre el.Eu l-am folosit si nu am mai racit un an de zile deloc. Mi-l recomandase doctorul pentru imunitate.Sanatate.

| mihaa a răspuns:

Sotu meu a fost la medic ORL, si el era asa, ragusea f repede, simtea ceva in gat ca niste ace, si medicul ia recomandat zinat de 500, 2 cutii si e ca nou, si nu mai simte delokk chestia aia in gat si de atunci a trecut 2 ani, sa zick?; mergi la un medic ORL, poate ai un streptokok acolo in gat

| Denisse_8813 a răspuns:

Si eu am aceasta problema aproape tot timpul in anotimpul rece, asa ca atunci cand ies ma infofolesc bine cu fularul si evit pe cat posibil sa respir pe gura, iau pastile de curatare a gatului(preferabil cu vitamina C si albastru de metil-chiardaca am tot timpul limba albastra dupa...hee hee) si beau mult ceai fierbinte cu lamaie si indulcit cu miere.
Bafta! happy

| octavianpas a răspuns:

Pentru gat foloseste First si pentru imunitate Echinaceea si Garlic de la Forever Living Products.

| Deeza a răspuns:

Da, m-am confruntat si eu cu asta. Dar am aflat de la profu' meu de canto ca pentru a nu mai simti ca ai ceva in gat atunci cand canti sa faci urmatorul lucru: sa incerci sa nu mai mananci covrigei sau orice alt produs de genul asta cu 2-3 ore inainte de a incepe sa canti. Pe mine chiar m-a ajutat sfatul astawinking App, faci canto?

| :x:Xj.b:X:x. explică:

Nu...cant intr-un corbig grin

| :x:Xj.b:X:x. explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurihappy.
@chonnylove:sa stii ca ai dreptate cand spui ca poate nu ar trebui sa cant dar ideea e ca imi place si ma descurcsad...nu facem incalzire niciodata si asta e drept dar am o voce buna atata ca sunt mai sensibila si una doua ma prinde raguseala. Poate chiar ar trebui sa renunt la cantat.

| ATB a răspuns:

Ai un sistem imunitar slab. Asa aveam si eu. raceam foarte des chiar si vara. Ia niste spirulina sunt naturale si nu sunt scumpe cam 8 lei si dupa 1-2 o sa se vada diferenta.

| chonnylove a răspuns:

Si mie mi se intampla la felhappy prima data m-am suspectat de reflux gastric (cand iti vine pe gat sucul gastric...asta cauzeaza laringita). Cred ca e din cauza ca tu canti prea mult/nu faci incalzirea inainte. Daca nu faci incalzirea, urm. dimineata te vei trezi cu o voce de kk. Poate fi si din cauza oboselii, pentru ca vara trecuta eu ma culcam f tarziu (4/5 dimineata) iar dimineata ma trezeam cu raguseala. Nici acum nu stiu ce am. Eu cant f. bine, numai ca sunt ragusita in primele ore ale zilei (pana pe la 2). Daca nu stii ce-i aia incalzire, pai...de ce mai canti? nu prea are rost. daca nu poti canta prea bine. practic iti folosesti vocea degeaba si ragusesti, nu te alegi cu nimic. okeii poate asta a sunat rautacios dar nu cred ca are rost sa canti daca nu poti. asta-i tot. habar n-am daca stii sa canti sau nu. ai putea avea laringita. nu stiu, dormi minim 8 ore, nu canta mult, fa incalzire (daca vrei) si nu bea lapte daca ai de gand sa canti. Mancare NERECOMANDATA: lactate, junk food, alcool, tigari, cafea. Mancare recomandata: ceai (herbal), legume, oua, paste, fructe non-citrice (fara portocale lamai etc etc). Un amestec f bun impotriva laringitei/altor probleme este cel cu otet de cidru de mere si miere. Asta e tot ce stiu.