| anonim_4396 a întrebat:

De vreo două săptămâni mă mănâncă capul și am mătreață.
Vreau sa precizez ca mă spăl pe cap de 2 ori pe săptămână și folosesc șampon clear men.
Aproape în fiecare zi simt mâncărimi.
Poate fi și de la stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ia-ți șampon de la farmacie tratament anti mătreață, gen vichy ăla verde sau dercos cum se numeau.
eu am făcut trecerea asta și se vede diferența.
cu șampoanele din market mă scărpinam de zici că aveam păduchi laughing de când mă spăl cu vichy nu mai am treabă și mi s-a diminuat mult și mătreața.
poți să le iei de pa farmacia tei că au preț ceva mai mic sau găsești tot felul de oferte.
parcă în jur de 30 și ceva, 40 de lei dau pe un tub și îmi ajunge cam o lună și ceva dar am și păru lung, ție poate îți ajunge mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Nu folosești un șampon potrivit.
Încearcă seboderm, selsun blue, Vichy dercos, tis cu sulf sau orice ce conține ketoconazole, acid salicilic, sulf, zinc, selenium sulfide.
Apoi, șamponezi părul și îl lași să acționeze 7-10 minute. Nu 3-5 cum scrie pe ambalaj.
Te speli de 3-4 ori pe săptămână timp de 2 săptămâni și apoi o dată pe săptămână cu șamponul ăsta (restul cu șamponul tău normal) timp de o lună pentru întreținere.

| marevna13 a răspuns:

Foloseste vichy dercos.

| macintosh a răspuns:

Buna
Recomand spalatul cu samponul revalid anti matreata iar spalatul sa fie o singura data pe saptamana, maxim doua. Spalarile dese fac doar sa agreseze scalpul inutil. Daca doresti niste sfaturi mai ieftine, din produse naturale si la indemana oricui, dar eficiente: dupa spalarea blanda a parului, sa clatesti parul cu otet de mere ( la 2 litrii de apa pui otet de doua degete) sau clatiri cu apa si lamaie. Toate acestea se fac la radacina. Nu freca cu prosopul parul, nu leza scalpul cu o pieptanare sau o periere agresiva.