| LUKITA a întrebat:

Este gravă boala variola maimuței la fel ca și covidul?
Și poti muri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Variola este una din "bolile copilariei".
Daca ai trecut prin ea, ramai "vaccinat" (imun) pe viata.
Probleme pot fi la adulti, daca iau aceste boli (prin care n-au trecut in timpul copilariae), fiindca pot aparea complicatii, chiar si severe.

La urma, toti vom muri.
Doar ca nu stim cand si din ce motiv.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da normal

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim inca, nu ne-am imbolnavit de variola maimutei, dar covidul este deja stiut ca omoara... depinzadn evident de sistemul tau imunitar cat este de sanatos si puternic sa-l elimine.

| doctorandus a răspuns:

În general se poate trata. Dar e dureroasă.

| ReddY25 a răspuns:

Eu nu mai cred

| Brizbriz a răspuns:

Dap, din orice poti muri, si ca iti pica o caramida in cap cand mergi linistit pe strada
nu inseamna ca trebuie sa stai sa te uiti in sus, tot timpul, ca poate iti pica o caramida in cap, adica NU merita sa iti traiesti viata cu frica in san

in orice caz, variola aia nu se raspandeste prin aer, asa cum face covidul, deci, trebuie sa faci schimb de fluide corporale ca sa o iei (sarut frantuzesc, sex, seringa infectata, etc.) asa ca, daca nu ti-o pui zilnic cu necunoscuti, slabe sanse sa o iei

| DARLINGx a răspuns:

Da.

| Alex2o17 a răspuns:

Este, pentru cei ce se uita la antena 3, realitatea tv, Romania tv...etc....prea mult televizor strica!

| Endy22 a răspuns:

Daca nu mai traiesti cu siguranta poti si muri