| adriana899 a întrebat:

Eu m-am operat acum trei zile si pe 5 octombrie trebuie sa revin la lucru pentru ca mi se termina concediul de odihna si medicul care m-a operat nu mi-a dat adeverinta medicala sa stau acasa pentru recuperare dar mi-a dat un bilet de externare unde specifica ca nu am voie sa fac efort timp de o luna
Unde m-am operat eu e clinica privata si as vrea sa stiu daca pe baza acelui bilet de externare imi poate da medicul de familie medical sau daca ma duc cu biletul la lucru o sa imi dea ei medical
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca considera ca ai nevoie, medicul care te-a operat iti da concediu medical, chiar daca este o clinica particulara. el trebuie sa iti dea concediul medical initial (nu poate fi dat de medicul de familie) si apoi acesta poate fi prelungit de medicul de familie la indicatia celui care te-a operat (care va preciza clar in iesire: necesita x zile de concediu medical). Trebuie sa te intorci la medicul care te-a operat, sa ii spui ce lucrezi si el iti va spune daca ai nevoie de concediu medical si cat. Uite, dupa o apendicectomie, de exemplu, nu ai voie sa faci efort o luna, dar daca muncesti la birou, te poti duce la munca dupa o saptamana, nu e nevoie sa stai atata de mult acasa. Pe de alta parte, daca muncesti ca hamal, vei sta acasa si celelalte 3 saptamani, fiindca nu poti cara sute de kilograme in perioada respectiva. Asadar, nu intotdeauna interdictia de efort este echivalenta cu concediul medical.