| Pyanissta_Alexandra_1996 a întrebat:

Hei, TPU! Am o alunita foarte mare pe fata care, de cand eram mica a tot crescut (nu m-am nascut cu ea, mi-a aparut cand eram mica) si vreau sa scap de ea. Am incercat tratamentul cu usturoi si chiar mi-am fortat coaja sa cada uneori doar ca sa scap de alunita, de fiecare data cand aparea scoteam coaja insa pana la urma tot a crescut la loc si acum nu mai e coaja. Nu stiu ce sa fac. Acum incerc tratamentul cu otet de mere si sper ca asta sa faca ca alunita mea sa dispara definitiv. Nu vreau sa va intreb de tratamente. As vrea sa intreb daca alunita mea ar putea fi cancerigena tinand cont ca a crescut mult de cand eram mica si spre deosebire de alti oameni a caror alunite au disparut definitiv, a mea a tot reaparut. Este maro deschis, nu neagra. Daca e cancerigena, mai pot folosi tratamente din astea sau mi-as pune viata in pericol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| dermdoc a răspuns:

Buna ziua,

Alunitele (nevii) sunt tumori benigne ale pielii care, in anumite conditii (aplicare de diverse solutii citotoxice - ex usturoi) se pot intr-adevar transforma in cancer de piele (melanom cutanat, care este unul din cele mai agresive cancere cunoscute pana in momentul de fata). Asadar, indepartarea in conditii de siguranta se poate face DOAR la medicul dermatolog in urma unor analize specifice (dermatoscopie). Dupa cum mentiona si un coleg mai devreme, exista si posibilitatea cartografierii alunitelor si compararea lor la intervale regulate de timp (de obicei 6luni - 1an). Sfatul meu este sa nu mai puneti absolut nimic pe alunite si sa mergeti rapid la un dermatolog.

Mai multe detalii despre alunite, dermatoscopie si indepartarea CORECTA a alunitele veti gasi aici:

http://primoderm.ro/articole/nevii-sau-alunitele/
http://primoderm.ro/uncategorized/indepartarea-alunitelor/
http://primoderm.ro/uncategorized/dermatoscopia/

Succes!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un medic dermatolog, sa te rezolve.

Am avut si eu 3 asemenea alunite urate. M-au deranjat si ca aspect, dar mai ales la barbierit.
Odata am intalnit un medic si a venit vorba de aceste alunite. M-a invitat la cabinet si in nici o ora am fost "curatat", fara dureri, fara complicatii.
Am fost nervos pe mine, de ce am stat ani de zile ca prostul, fara sa pornesc sa rezolv problema...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu o mai chinui, fiindcă nu e bine! Există riscul de a face cancer de piele. Chinuind-o mereu, crusta, odată formată, va cădea singură (la un moment dat, fără ajutorul tău), iar alunița va ajunge să fie o rană veșnic deschisă. Va zemui și nu se va mai cicatriza niciodată, fără intervenția medicilor. Dar atunci, nici diagnosticul nu va fi unul bun.
La un dermatolog, dacă te duci, ți se va recolta probe pentru biopsie, un procedeu obligatoriu pentru depistarea unui eventual cancer de piele.
E bine să cunoști rezultatul biopsiei, înainte de intervenția chirurgicală. Mulți oameni au recurs, fără probleme, la extirparea alunițelor prin intervenție chirurgicală (clasică) sau îndepărtarea prin laser.
Dar, până atunci, ignor-o, nu mai interveni singură, nici măcar cu tratamente naturiste. Sănătate multă!

| anonimg a răspuns:

Nu exista tratament pentru acasa.
Singura solutie este pe cale chirurgicala (pana in 400 euro).
Alunitele sunt cancerigene numai in cazuri extreme.
Te sfatuiesc sa nu mai umblii la ea.

| ALGator a răspuns:

Tratamentele astea nu ajuta din pacate, deci ai avea motive sa nu mai continui cu ele. Dar nu sunt motive de ingrijorare. O alunita poate fi scoasa fara probleme, de catre specialist.
Mergi la un dermatolog sa discuti cu el ce e de facut. Aceste alunite se indeparteaza apoi de catre dermatolog, eventuel chirurg cu o operatie foarte simpla si nedureroasa. Daca faci asta trebuie sa ceri sa trimita o proba din alunita pentru analiza.
https://www.clinicadermatologie.ro/cartografierea-alunitelor
Important e sa faci asta sub control medical. Trebuie sa mai iei in considerare daca vrei sa o indepartezi, daca merita. Adica daca e prea mare sau plasata undeva unde deranjeaza sau e prea vizibila.
Toata lumea are alunite. Succes!

P.S. Am avut acelasi lucru, doua inca, si am scapat de ele fara probleme.

| Ara997 a răspuns:

Nu te juvca cu alunitele, mai ales daca e pe fata din 2 motive, prin ranire repetata poate deveni cu timpul cancerigena
doi, fata este ca o coperta de carte. degeaba e cartea interesanta daca ar coperta slinoasa ..parca n-ai mai citi-o.
bun. nu da cu niciun fel de substante du-te la un dermatolog sa -i faca o analiza si el iti spune ce trebuie sa faci mai departe.
p.s. alunitele cresc cu varsta deci nu te superia ca a crescut.
dar mergi la dermatolog eventual un cabinet privat. si n-o mai zghincili..please

| Mady_Madalina_1999 a răspuns:

Buna Alexandra! Sfatul meu este sa te duci la un medic sa ii ceri ajutorul.