| AlexanderR a întrebat:

Help ! De aproximativ jumatate de an mi-au aparut pe intreaga zona a maxilarului cosuri si pete rosii foarte multe si apropiate . Am incercat tot felul de creme si antibiotice , pana si un unguent veterinar . Dar nu se rezolva nimic .

Va rog daca ati avut probleme cu acneea sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi . Am ajuns sa ma ascund de lume . Imi este rusine de cum arat crying(( !

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salut Alexander!
La varsta pubertatii unii sunt mai predispusi sa aiba cosuri,unii nu au ghinionul asta.
Multi se chinuie sa trateze cosurile,insa nu merg in profunzime. Ce anume le declanseaza?
Si toti cei ce au cosuri,cauta metode sa "distruga cosurile" fara a sti in sa de unde provin cosurile?
Si iti pot spune clar,sincer si direct! de la alimentatie.
In timpul pubertatii,mananci mai mult si de multe ori mai nesanatos!
Daca vrei sa scapi de cosuri iata ce poti face:
Stiu ca e greu,dar alegerea sta in mainile tale:
-nu mai manca gras(evita grasimile, contin trigliceride)
-nu mai manca mezeluri(contin o gramada de toxine)
-nu manca dulciuri(sau rarestele cat poti de mult si nici sucuri din comert- sunt pline de toxine, de E-uri, si de zaharuri, excesive)
-nu manca prea sarat!
-nu manca prajit!
-si carne mai rarutz(si fara grasimi) eu ti-as recomanda peste si pasarewinking
Sa iti explic de ce.Corpul tau cunoaste modificari importante pana pe la 25 de ani(modificari hormonale) care la fiecare se manifesta diferit. Tu acum cu siguranta ai alte pofte decat la 6 ani.Mananci ce apuci(poate si fumezi)
Poate beic coca cola,cafea,poate bei si alcool!
In cateva cuvinte,la varsta asta mananci ce apuci( e varsta in care zbori)- dar suproti cosecintele!

Iata ce poti manaca fara retineri:
-fructe(cate doresti)
-legume( in supe,ciorbe,sau fierte) dara fara sa le prajesti.
-iaurturi(slabe)
-oua(fierte) nu prajite
-Bea multa apa.
Si fa si miscare.
Cosurile alea sunt toxinele acumulate in organism extirpate prin piele(unii le elimina prin urina pur si simplu, altii prin transpiratie, unii prin cosuri)
Fa intocmai cum ti-am spsu si vei avea doar de castigat.
In rest mai poti incerca Clearasil! de la farmacie sau alte cremehappy
Succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca tinctura de propolis nediluata(diluata este mai putin concentrata si nici pe departe la fel de eficienta). Aplic-o de doua ori pe zi: seara, cu o ora-2 inainte de culcare pentru a o lasa sa actioneze pana dimineata si dimineata(sau dupa amiaza, in functie de programul tau), dupa curatarea fetei si las-o sa actioneze minimum 4 ore.Va ingalbeni putin pielea, dar se va lua aproape complet la spalare.In rest,e bine sa pui pe perna un prosop moale,crem,galben sau portocaliu(tinctura se va lua intr-o anumita masura pe perna,de aceea este bine sa o protejezi cu un prosop,care se curata mult mai usor).In schimb, orice ai folosi, nu iti vor trece complet decat dupa ce depasesti perioada adolescentei.Pana atunci, cu un tratament corespunzator, le poti tine sub control.In cazul in care, dupa 2-3 luni, nu se observa vreo ameliorare, o vizita la dermatolog ar putea fi raspunsul la problema ta.Numai bine.

| AlexanderR explică:

Mai astept pareri!