| tumblrandsad a întrebat:

Hey you! Eu de mica am colici (nu știu de ce tip) și de obicei ma doare în jurul buricului și nu pot sa elimin gazele, durează 1 zi /doua. Se întâmplă din cauza ca beau sau mănânc sucuri acidulate, respectiv mâncăruri grase.

Acum 3 zile am băut Cola multă și nu mi-a trecut pana acum. Sa va spun ce simt:ma doare și în dreapta jos, nu am grețuri, nu vomit, nu ma doare și nu mi-a amorțit piciorul drept, simt gazele și nu pot sa le elimin. Când am ridicat piciorul drept și am palpat zona de dreapta jos m-a durut... Dar nu insuportabil. Am luat pastile, m-am masat în sensul acelor de ceasornic, am pus apa calduta pe burtica, dar în zadar! Saul fiu sincera mi-a mai trecut fata de cum simțeam înainte dar nu mult. Nu știu ce sa fac. Am nevoie de sfaturi, pastile pe care as putea sa le iau, ce as putea face și ce as putea avea. Va rog! Părinții mei susțin ca am colici, dar îmi e frica sa nu am apendicita. Va rog sa ma lămuriți! La mulți ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Părinții tăi, iartă-mă sunt inconștienți. Nu sunt colici. Este ceva mai grav, ținând cont că de foarte mult timp te supără. O internare la secția de interne, ar trebui să ofere un răspuns. Problema este la intestine. Undeva este o ocluzie, adică un dop, care nu permite evacuarea gazelor normal, prin anus.
Sănătate!

| ziftode a răspuns:

Kebene plus, contine carbune care absoarbe gazele
insa, sincer, MAI BINE TE DUCI LA DOCTOR, asta e o problema relativ serioasa, pentru ca tii toxine in tine si organele interne sunt presate de balonare