| anonim_4396 a întrebat:

Ma omoara durerea de masea, si cum nu era de ajuns, m'a luat si durerea de cap.Am luat acum 20 de min un agocalmin. Ce se poate intampla daca iau un nurofen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

2 aspirine acum, apoi mergi la farmacie, cumpara Aulin si ia-l dupa prescrptia farmacistului si cand te doare foarte, foarte tare mai ia 2 aspirine, bea iaurt si mananca ceva inainte, daca in doua zile nu trece- antibiotice Amoxacilina 1 bucata la 8 ore, iti va trece sigur, dar urmeaza neaparat consultul medical si tratarea maselei cu pricina. Sanatate.

| BRG a răspuns:

Pe mine cînd m-a durut măseaua a-m lut într-o săptămînă două tuburi de ketonal pastile şi nu am murit.

| scarly86 a răspuns:

Pai algocalminul isi face efectul in aproximativ o ora-o ora jumate. daca durererea nu cedeaza, iti recomand un antinevralgic care contine mai multe substante active (paracetamol, aspirina si cafeina) si este foarte bun.pe viitor, nu ti mai recomand algocalminul decat daca faci febra mare deoarece el este interzis in mai multe tari pentru efectele lui adverse. poti lua antinevralgic sau nurofen, sunt la fel de eficiente.

| lacrima_4340 a răspuns:

E foarte important sa nu le amesteci; daca ai inceput cu una(agocalmin) mergi in continuare pe acelasi medicament.Nu ai voie sa le amesteci...si in fond tot la doctor vei ajunge, degeaba doar ameliorezi durerea pe moment, cateva ore sau zile.

Răspuns utilizator avertizat
| MiReLa_3183 a răspuns:

Cand ma durea maseaua luam cate 2 pastile de alcocalmin sa scap de durere si nu pateam nimica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la dentist, nu sta sa te chinui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu stiu ca nurofenu e bun pentru durerea de masea si de cap

| freya a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu saptamana trecuta, dar am mers la medic si gata nu ma mai doare nimic, nu-ti fie frica ca nu te doare nimic iti spun sigur ca eu am fost.toate celelalte o sa dureze pe moment dar durerea revine