| Fatamuntilor a întrebat:

Mi-a iesit un herpes pe buza de sus.Ce remedii aveti? Naturiste daca se poate!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Unge herpesul cu tinctură sau alifie de gălbenele. Aceasta are acţiune antiinflamatoare şi cicatrizantă, astfel că va grăbi vindecarea herpesului.
Foloseşte unguent cu agent antiviral faţă de virusul herpetic. Se aplică pe leziune de 6 ori/zi, la interval de aproximativ 3 ore, maximum 7 zile. Produsul se găseşte în farmacii şi costă în jur de 9 RON. Dacă vrei ca tratamentul să răspundă mai repede, încearcă, în acelaşi timp, să urmezi şi tratamentul cu pastile Aciclovir.
Te pup!

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Cea mai bună soluție este Aciclovirul dacă nu pastă de dinți, usturoi, iei rupi și dai cu el happy

| Fatamuntilor explică:

Multumesc de raspunsuri! Am virusul asta de multi ani, si ma miram ca nu mi-a iesit de mult.Am dat ultima data cu aciclovir, mi-a trecut.S-a expirat crema, am aruncat-o.As cauta ceva mai convenabil mai ales ca nu-l folosesc prea des.

| Mihaela1964 a răspuns:

Aciclovir,zoviral,herpestop sau pasta de dinti.Nu trage de el, nu sparge basicutele cu lichid.

| facepalmlol a răspuns:

Da-te cu crema de galbenele sau cu triderm.
Dar vezi la farmacie ca sunt niste plasturi-minune care remediaza imediat.

| m00n a răspuns:

Pasta de dinti, cum facea bunicalaughing
Daca te razgandesti, Aciclovirul te rezolva in 2-3zile