| gyna201 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac! Singurul lucru care mi-a mai ramas este sa ma sinucid si am sa va spun si de ce Traiesc o tragedie si un cosmar ingrozitor pe care nu multi l-ar suporta VA ASIGUR! De 1an ma simt ingrozitor de rau, o senzatie urata de rau pe care nu o pot suporta.de ameteala, zici ca sunt beata... spasme musculare confuzie imi tremura tot corpul asta incepand de anul trecut de cand am fumat o porkrie Am fost cu MAMA peste tot. mi-am facut tot felul de analize si nu mi-a iesit nimic rau Din cauza faptului ca ma simteam groaznic am renuntat anul asta la liceu si ieri mama mea a murit cea care imi dadea toate sperantele sa mai traiesc dupa ce k ma simt fff.rau.Mai are rost sa traiesc? Ea vroia din toata inima sa ma fac bine, credeti-ma ca nu mai stiu ce sa fac.Nimeni nu poate sa inteleaga cum e sa treci prin asa ceva.Era singura care ma intelegea...singura care mai imi dadea sperante sa traiesc dupa ce ca ma simteam groaznic. Aveam deja o depresie.acum sunt la capatul puterilor. Ce ati face in locul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deeeeaaaaa a răspuns:

Sa sti ca te inteleg foarte bine.Si eu am patit asta anul trecut cu mamaia mea.Mama traieste, dar sper ca ma intelegi ca mamaia mea a fost pentru mine a 2 mama.Am suferit foarte mult.Sincer mi-a venit sa plang cand am vazut ceea ce ai scris.Nu e bine sa te sinucizi, crede-ma si eu am vrut asta dar m-am gandit la mamaia si la Dumnezeu.Gandeste-te ca intr-o buna zi o so vezi, chiar daca va fi cand vrea Dumnezeu.Iti tin pumnii si fi tare, draguto.

36 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Cu timpul vei reusi sa treci si peste aceasta incearca doar sa te consolezi si sa nu te dai batuta niciodata...

| RS4 a răspuns:

Daca mori, pui punct vietii tale! daca traiesti, vei avea multe de facut, de trait, de vizitat in aceasta viata! continua-ti viata cu bune, cu rele, asa cum ne este destinul! renunta la orice fel de drog : tigara, alcool, apuca-te de sport si mananca cat mai sanatos :fructe, legume, iaurturi, etc! trebuie sa te faci bine si sa reusesti! Condoleante si multa bafta in viitor!

| Anne006 a răspuns:

Eu am fost in situatia ta intr-un fel. In primul rand, condoleante. De app un an am dureri ingrozitoare de cap si care nu trec de la nimic. La fel ca si tine, am mers cu mama la toti doctorii posibili si mi-au facut analize. toate au iesit clean, dar tot nu mi-au trecut durerile. Mama era speriata si se gandea la toate scenariile posibile... parintii mei sunt divortati si numai cu mama am ramas. si nu stiu ce m-as face fara ea. Acum tot ce trebuie sa faci tu, desi imi inchipui k este incredibil de greu, este sa te gandesti ca mama ta este acolo sus si te priveste si nu doreste sa vada ca renunti la viata. Trebuie sa arati ca poti continua si ca esti tare, si atunci cand vei creste, vei deveni exact ca mama ta. Ai grija de tine!

| miki_4604 a răspuns:

Lipsa de calciu si de vitamina B, duce la astfel de simptome.Vezi www.tiens-romania.ro despre calciu nutritiv si spirulina.Viata este frumoasa si merita traita, lupta, nu te da batuta.Mamica ta de sus te vegheaza si este alaturi de tine, te va ajuta sa te faci bine.Totul depinde de tine, de ceea ce vrei sa faci.Sa traiesti sau sa mori? Tu alegi! Nimic nu este usor in viata, totul se castiga! Multa sanatate si fruntea sus.O lupta-i viata, deci te lupta!

| MarianWLF a răspuns:

Viata e dura si mereu ne vom confrunta cu probleme. Oricat de mult ar durea trebuie sa faci fata sa fi tare sa nu cedezi psihic stiu ca e greu sa pierzi pe cineva drag si eu stiu cum e sa duci lipsa cuiva dar toate sunt trecatoare cu timpul te vei impaca cu ideea pierderii mamea tale si eu am probleme mama si tata au divortat dar nu mi-am pierdut mintile cum fac alti acum stau cu mama si cu tatal vitreg cu care ma cert mereu, tatal meu adevarat nu ma mai cauta nu am avut ocazia sa il cunosc pe bunicul pentru ca a murit la nasterea mea dar raman cu mintea limpede.Asa trebuie sa faci si tu sa ramai cu capul pe umeri si sa faci fata problemelor ne vom lovi de ele pe tot parcursul vieti.Sinucisul nu este o optiune scoateti asta din cap daca o faci va fi mult mai rau pe lumea cealalta.
Nu te lasa doborata de probleme in viata se intampla si lucruri bune nu numai rele trebuie sa gandesti pozitiv sa fii tare si sigur se vor intampla si lucruri bune.
Mult noroc.

| gyna201 explică (pentru MarianWLF):

Va multumesc pentru cuvintele frumoase.Eu vreau asta pentru ca asa as ajunge langa mama... uneori cand iti este asa greu trebuie sa te inteleaga cineva si sa realizeze ca nu mai poti trai.eu fara ea nu pot.nu stiu ce ma fac.macar daca mi-ar fi bine.Mie atat de dor de eacrying

| MarianWLF a răspuns (pentru gyna201):

Toti avem o persoana la care chiar tinem eu mi-am pierut cel mai bun prieten din copilarie intr-un accident de masina a fost foarte greu cum e si la tine dar supararea va trece nu te poti gandi toata viata numai la asta.Cu timpul vei uita incidentul si iti vei reface viata si parinti nostri si-au pierdut propri parinti dar cu timpul nu au mai fost asa afectati si au uitat tot deci si tu te vei impaca cu ideea sigur.Cum am mai spus ramai cu capul pe umeri si inrfunta problemele.

| alecx4music a răspuns:

E greu sa dai cuiva sfaturi care sufera, pentru ca e foarte greu de imaginat prin ce trece acea persoana. Da' cred ca oricare mama vrea sa-si vada copilul sanatos si cred ca ar suparao foarte tare ideea ta. Nu trebuie sa iti doresti sa fi sanatos pentru altcineva. Trebuie sa iti doresti sa te faci bine pentru tine. Daca spui ca analizele sunt bune, incearca sa faci niste exercitii fizice (si mie m-i se intampla sa ma simt foarte slabit si ametit pentru ca stau foarte mult imp la calculator, da' cateva exercitii fizice in fiecare seara rezolva problema). Pe langa faptul ca nu te simti bine cred ca starea asta a ta de rau este accentuata si de gandurile negative. Eu iti doresc sa te pui pe picioare cat mai repede si sa imi dai un mesaj sa imi spui ca iti e mai bine. Multa bafta!
Iti recomand si un documentar numit Secretul, The Secret. Este foarte frumos si s-ar putea sa te ajute.

| dmrtr a răspuns:

Cati ani ai imi spui si mie. si incearca sa scapi de aceasta depresie candintute ca mama ta vrea sa te faci bine. dar de ce a murit mmama ta

| gyna201 explică (pentru dmrtr):

18ani...a facut accident vascular cerebral...sad.ea tot timpul se simtea oricum rau.ne consolam amandoua pentru ca nici eu nu ma simt bine.A murit o parte din mine.Nu stiu ce sa fac

| dmrtr a răspuns:

Tiai ingropat mama?

| gyna201 explică (pentru dmrtr):

Inca nu

| dmrtr a răspuns (pentru gyna201):

Paii...fara sa te superi dar mama ta daca nu este ingropata de ce nu mai stai langa ea

| gyna201 explică (pentru dmrtr):

Am fost la ea de dimineata la capela...

| dmrtr a răspuns (pentru gyna201):

Si cine sta cu ea acum la capela?

| gyna201 explică (pentru dmrtr):

I-am luat un fir de par si l-am pus intr-o cutiutasadmereu o voi purta cu mine...

| dmrtr a răspuns (pentru gyna201):

Foarte frumus... dar eu stiam de la mai multi preoti ca trebuie sa stea cineva cu ea pana o ingroapa

| dmrtr a răspuns (pentru dmrtr):

Cati ani avea mama ta?

| gyna201 explică (pentru dmrtr):

Tata sta cu ea... 49deani

| dmrtr a răspuns (pentru gyna201):

Scuze daca team suparat si eu cu ceva

| Andrada21 a răspuns (pentru gyna201):

Gina,daca inca nu ti-ai ingropat mama, as sugera ca sa iei niste fire de par,(mai multe, vreo 5) si cand esti acasa,seara inainte sa te culci,pune un fir de par sub perna,si in cazuri de urgenta,ia ceva de fier,pune o bucata de fir de par,pune putina tamaie si o bucata de carbune si ardel(de preferinta,pune si niste faina de malai,nu multa,putina foarte putina) si "afuma-te" (adica cand iese fum sa te "inconjori " cumva cu fumul |)
In orice caz,CONDOLEANTE! Si mie mi-a murit bunicul de ceva vreme,dar durerea cand pierzi o mama e si mai mare. Mama e numai una. Nu vreau sa te amagesc, CONDOLEANTE, SINCERE CONDOLEANTE!

| Cezarul a răspuns:

Am citit mesajul tau si am ramas impresionat, imi pare nespus de rau sad
Cred ca te-as putea ajuta cel putin pe partea care priveste sanatatea ta, am trecut si eu prin ceva de genul.am un medic online destul de priceput si iti pot face legatura.
In momentul de fata ai nevoie de familie si de prieteni, nu te "retrage" ca o sa fie si mai rau.Ma poti gasi la your_lovin20@yahoo.com sa iti dau emailul medicului. Numai bine.

| 20thoughts a răspuns:

Stiu cum te simti.Si eu am un tata care a plecat in Belgia si e cu alta femeie si are un copil si a uitat de mine.Inteleg ce simti dar nu te sinucide.Traiesteti viata.

| RaVuL a răspuns:

Doamne fereste cum sa faci asa ceva?
cati ani ai?
Nu ai tata sau bunici matusi nanasi sa te ajute?

| gyna201 explică (pentru RaVuL):

Am tata.sora dar mama ma intelegea cel mai bine Nimeni nu este ca o mama.Eu ma simt rau.medicii nu gasesc nimic pe ea nu o mai amsad...Cand imi era rau supravietuiam doar pentru ea.acum totul s-a sfarsit pentru mine

| RaVuL a răspuns:

Inteleg ca esti suparata si iti transmit condoleantele mele...dar nu iti pierde speranta!
Gandeste-te asa uite am un tata acasa am o sora am familie...
Trebuie sa te gandesti cum o sa sufere ei atunci asa cum suferi tu acum.
Deci gandeste-te si la altii nu doar la tine
Gandeste-te ca o sa ai si tu o famile
Nu iti pierde speranta
Poate ca o data o sa te poti face bine
Inainte sa faci ceva gandeste in toate privintele!

| RaVuL a răspuns:

Gina asta este viata cu totii plecam...In primul rand ai suparao pe mama ta iar dupa pe D-zeu ca el ti-a dat viata si tu ce faci cu ea?
O data si o data o sa ajungi la ea...

| gyna201 explică (pentru RaVuL):

Este cel mai mare cosmar din care nu pot iesi.Mie dor de sfaturile ei, de o imbratusare de vocea ei...sa facem prajituri impreunasadoff

| JasminJ a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta. poate ca ea a murit dar te va veghea pentru totdeauna. si dupa cum ai spus chiar tu "Ea vroia din toata inima sa ma fac bine".

| 230295 a răspuns:

Fata mea nu e bine ce vrei sa faci.e cel mai mare pacatwinking viata merge inainte nu uita niciodata ca pentru toate exista un Dumnezeu... daca ai fost la doctori si nu ai reusit nimic de ce nu ai luat-o prin preoti? crede`ma k si eu si fam mea am trecut prin multe si nu stiam ce sa mai facem si ne-a recomandat cineva un preot si am fost acolo si ne-a spus tot fara sa ii spunem nimic...crede-ma k numai Dumnezeu te ajuta:*nu renunta la ceea ce Dumnezeu ti-a dat numai el are voie sa iti ia viata nu uh sau altcineva:* fi obtimista

| CautNume a răspuns:

Daca mama ta vroia sa te faci bine de ce nu mai incerci?

| raluca0306 a răspuns:

In niciun caz sa nu faci acel lucru. NICIODATA! Dumnezeu e cu tine, e acolo sus, dar daca te gandesti la asa ceva nu e bine deloc.Stiu ca ti-e fooarte greu si suferi,dar asta e viata cu incercari,du-te la biserica, roaga-te si fii mai buna la suflet, te va ajuta.

| JiHyun a răspuns:

Cum s-ar simti mama ta daca te-ai sinucide? Nu stii ca sinucisul e un pacat? M-ai bine iti traiesti viata.

| BlackRose95 a răspuns:

Ai spus ca mama ta isi doarea sa te faci bine. Incearca sa-ti revi si renunta la fumat. Daca nu poti, incearca tigari mai slabe. Gandeste-te la ce si-ar fi dorit mama ta. Nu te lasa si lupta pentru viata si sanatatea ta. Sa stii ca daca te omori nu rezolvi nimic. Cu timpul o sa treci peste tot. Ai grija de tine:*

| Buleja_Iasmina_1994 a răspuns:

Draga mea nu trebuie sa te sinucizi.chiar daca mama ta a murit eu nu cred ca ea ar vrea ca u dupa un an foarte greu sa renunti la viata ta.pana la urma vei trece peste toate greutatile.chiar imi pare rau pentru mam ta fiindca stiu ca ai iubit-o foarte mult dar ea nu ar vrea ca u sa renunti.eu daca as fi in locul tau nu as renunta.asa cum ai spus si u ea vroia ca u sa te faci bine si daca renunti la viata ta vei renunta la tot ce a facut ea pentru tine.mama ta va fi mereu alaturi de tine si va veghea intotdeauna asupra ta.ea va fi mereu in sufletul tau si luptand in continuare lupti pentru ea.nu renunta lupta in continuarehappy

| Sylvinho93 a răspuns:

Ai face o mare prostie crede-ma.Sunt multi in situatia ta si multi nu trec peste aceasta problema da depresie.Fii tare si incearca sa te imobilizezi pentru a trece peste. Viata ne-a fost data sa o traim, sa iubim, sa muncim.Ea a fost data fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.Si viaţa ne-a fost dată pentru a o trăi, nu pentru a o gândi.