| EliaB a întrebat:

Prima pastila de Rigevidon o iau in prima zi de singerare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| andr33a093 a răspuns:

Administrarea produsului se va incepe in ziua 1 a ciclului menstrual si se va continua cu un drajeu zilnic, timp de 21 zile, la aceeasi ora a zilei. Dupa aceasta, urmeaza o pauza de 7 zile, perioada de aparitie a ciclului menstrual. Independent de aparitia si durata acestuia, in prima zi, dupa pauza de 7 zile, trebuie inceput un nou ciclu de administrare, de 21 zile. Aceasta schema va fi urmata atat timp cat se doreste prevenirea sarcinii. Daca produsul se administreaza dupa aceasta schema, efectul contraceptiv va acoperi si perioada de pauza. Daca se omite administrarea unui drajeu la ora obisnuita, se recomanda o administrare suplimentara, in cel mai scurt timp posibil. In cazul in care intervalul dintre doua administrari este mai mare de 36 ore, contraceptia nu poate fi asigurata in mod continuu. Administrarea produsului trebuie continuata chiar si in acest caz, pentru a evita intreruperea sangerarii, dar, in acest interval, se vor utiliza si alte metode contraceptive. Dupa nastere sau avort, administrarea produsului nu se va incepe inainte de prima zi a ciclului menstrual care urmeaza primului ciclu bifazic. Mai multe detalii aici: http://www.medipedia.ro/......-21-7.aspx si ar trebui sa ai si tu prospectul in cutie.