| anonim_4396 a întrebat:

Salut

Am 14 ani si sunt destul de slab.As vrea sa mai cresc in greutate, sa am si mai multa forta. Ce as putea face? trebuie neaparat sa ma apuc de sala?

Astept pareri si sfaturi, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la înot, te dezvoltă și fizic și psihic!
Pa, pa.

| Madalichka a răspuns:

Poti sa incerci sa iti controlezi putin alimentatia, in sensul sa mananci mai multe proteine (nu si grasimi), dar sa faci si ceva sport. Nu tras de fiare, pentru ca ala e pentru altceva. Dar poti face ceva gen fotbal, tenis, inot, orice iti place.

| Cookiee9712 a răspuns:

Buna, parerea mea e sa mananci bine si sa te simti bine happy

daca vrei neaparat sa ai un corp frumos... nu stiu cum sa ziclaughing apucate de sala dar nu stiu ce sa zic... cred ca esti cam mic pentru sala big grin sper ca te-am ajutat

puup:*

| thunders a răspuns:

Iti zic ca eu, desi un tip mai solid ( atentie, nu gras pentru inaltimea mea si varsta mea ), sunt uneori numit gras. Solutia de a lua in greutate s-ar putea sa nu te ajute. O solutie ce n-ar implica sala ar fi ca in fiecare dimineata sa faci: 10-15 flotari, 20-30 abdomene, 50 jenoflexiuni. Cu timpul o sa capeti rezistenta si o sa poti face mai multe. Desigur, mai sunt si alte exercitii, cu gantere daca ai, pentru maini si picioare. Dar cele enumerate mai sus acopera o mare parte a muschiilor corpului.