| Monyyyyy a întrebat:

Salut, am fost la dentist în martie și mi-a făcut 8 carii, am avut multe pe dinții din față dar zici ca iar apar petele albe dar faza e ca și atunci încă erau când mi le-o făcut doar ca o pus o pasta albă deasupra acum sper să țină 2-3 ani măcar, nu erau carii grave dar mna mă enervează ca îs la dinții din față, nici nu pot merge lunar la dentist, eu nu mănânc ciocolată nu beau sucuri etc mă spăl de 2 ori pe dinți dar am dinții mei slabi sper măcar să mă țină până la 40
Ani, ați avut așa carii? Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alexalex1000 a răspuns:

Salut,și eu am avut multe carii, in primul rand, îți face anestezie, îți curată măseaua de carii atât în fața cât și pe laterale(daca ai) apoi daca îți scoate nervul trebuie să curețe canelele și după sa le astupe, daca nu scoți nervul vine curățată bine, ales tipul de plomba (sa se potrivească cu dintele ) și cam asta este. Și nu știu despre ce pete albe vorbești tu că cariile sunt negre.

| Alexalex1000 a răspuns:

Și controlul se face din 6 in 6 luni. Adică de 2 ori pe an