| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile tot imi ies niste pete rosii pe fata (pe obraji si uneori in jurul barbiei, pe frunte nu). Zilele trecute aveam si mancarimi dar azi am observat ca nu ma mai mananca insa imi este foarte uscata pielea. Probabil nu ma mai mananca din cauza ca m-am dat cu un fel de alifie pe care am cumparat-o de la farmacie. Acum mai am 2 pete rosii una pe obrazul din stanga si una pe obrazul din dreapta si tenul extrem, extrem de uscat. Am fost la doctor dar nu a prea stiut nici ea ce sa imi zica. Crede ca sunt suspecta de varicela si spunea sa stau cateva zile la caldura ca poate imi iese pe piele. Dar sincer nu cred ca am varicela sau orice altfel de boala de genul asta pentru ca am cautat pe net simptomele care pot aparea inainte de manifestarea bolii si nu am niciunul din ele, nici febra, nimic. Ce credeti ca pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| salomeea27 a răspuns:

Poate fi o alergie de la un produs cosmetic(fard de obraz, ruj, etc.), icearca doar sa te spleli pe fata si sa te dai cu o crema hidratanta cu care ti-ai mai dat.

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Eu si cu mama credem ca de la pudra sau fondul de ten. Dar nu m-am mai dat cu alea de cand mi-au aparut si tot nu dispar petele.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

O alergie dispare cam in 5-7 zile chiar daca nu mai ai contact cu factorul care a produs-o, poti incerca sa iei o pastila de Claritin sa vezi daca se mai estompeaza pata dar sa nu te astepti la miracole.

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Si in legatura cu tenul uscat. Crezi ca daca ma dau cu ceva crema pentru. hidratarea pielii o sa mai reapare petele rosii? Astazi am observat ca nu mai prea am, doar foarte putin, dar insa pielea e tot uscata.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Da pentru ten uscat e buna orice fel de crema hidratanta idealul ar fi sa te duci la farmacie sa iti iei una pentru ten sensibil( o sa fie un pic mai scumpa)

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Am acasa Gerovital. Am auzit ca e buna thinking Sper numai sa fie si pentru tenul meu.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Cremele de la gerovital in general sunt bune nu au foarte multe chimicale in ele,oricum orice crema e hidratanta(mai mult sau mai putin, vezi ca scrie pe ea, daca e pentru ten normal e ok)

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Nu scrie pentru ce fel de ten e.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Dar scrie ceva grasa sau anti-age?

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Nup.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Foarte ciudat. macar cum arata ce culori are ambalajul, cutia nu recipientul?

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Poate scria in prospect nu stiu, nu il am. Am crema de la sora mea. E verde.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Cu capac verde si pe cutie scrie ca e cu extract de floare de colt?

| salomeea27 a răspuns (pentru salomeea27):

Sau tot verde si scrie ca e cu fitoceramide, ginseg

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Capac verde si scrie doar "Crema hidratanta/Moisturizing cream"

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

M-am dat cu ea in jurul orei 16:00 si am inceput sa am un pic de mancarime in jurul barbiei si obrajii mi-i simt de parca ar fi amortiti.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Daca e hidratanta e ok, poti sa te dai linistita cu ea

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Acu chiar cred ca esti foarte panicoasa nu se poate intampla asa ceva de la o crema happy

| salomeea27 a răspuns (pentru salomeea27):

Cati ani ai? de curiozitate

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

laughing mi s-a mai zis chestia asta! Ce sa fac daca sunt disperata ca nu imi trece? sad 16. Tu?

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

28,iritatia nu iti trece de crema, crema doar iti hidrateaza plielea. Daca ai in casa un ou si o banana poti sa faci o masca hidratanta din galbenusul de la ou il amesteci cu banana(jumatate din ea) pana se face o pasta pe care o pui pe fata si stai cu ea cam 20 de minute pe urma se spala cu apa calduta

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Oare tine figura.

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Nici asta nu o sa faca miracole happy dar iti mai hidrateaza pielea. oricum cu crema hidratanta ar trebui sa te dai in fiecare zi tinand cont ca e foarte frig si mai bate si vantul toate astea usuca tenul

| babe100 a răspuns (pentru salomeea27):

Ok :* merci mult de sfaturi si de ajutor!

| salomeea27 a răspuns (pentru babe100):

Cu placere

| andapisi5555 a răspuns (pentru babe100):

Si eu tot 16 am

32 răspunsuri:
| cristinapasager a răspuns:

Mergi la un dermatolog. Pare sa fie o dermatita seboreica, dar cel mai bine te lamureste medicul dermatolog.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai ceva la stomac o toxiinfectie alimentară, și organismul încearcă să scape de rău, și de aceea apar bubele.Ce alte simptome m ai ai?

| babe100 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai de fapt nu sunt bube, doar pete rosii si mai am cateva cosuri da pe alea le consider normale sau nu stiu thinking mai aveam si inainte. Si cum am zis imi este foarte uscat tenul si inainte ma si mancau petele dar acum nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate este de la ger, ai tenul sensibil. Sănătate multă, de unde esti?

| AllysaDeea a răspuns:

Eu cred ca ai facut o intoxicatie pentru ca asa am patit si eu :mi-au aparut pete rosii peste tot mi sau umftat degetele, ma mancau petele. Eu sper ca te-am ajutat. fundita?

| babe100 a răspuns (pentru AllysaDeea):

Si cum ai rezolvat-o?

| AllysaDeea a răspuns (pentru babe100):

Pai mi-a luat mama cv de la farmaciu ( o substanta mentolata de dat e fata, pastile si o chestie urat mirositoare de baut )