| AlexIonut1337 a întrebat:

Salut, o sa incerc sa explic cat de bine pot. Acum 4-5 zile am facut toxiinfectie alimentara(cred), adica aveam diaree si niste crampe la stomac usoare care treceau repede. Dar de vreo 2 zile am inceput sa am niste crampe destul de puternice, adica ma doare putin mai sus de buric si uneori durerea se mareste sau se micsoreaza in functie de pozitia in care stau. Tin sa mentionez ca am 13 ani si nu am cel mai sanatos stil de viata, in ultimii 3-4 ani am inceput sa ma ingras si sa mananc tot felul de prostii inclusiv fast-food, am inceput si sa consum alcool de 5 luni dupa moartea unchiului meu. Stie cineva de la ce e si cum scap de aceste crampe? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Regim alimentar sever: supe, legume fierte si paine pezmet pentru 1-2 saptamani.
Exclus fast-food, salamuri, carnati si orice produs de cumparat deja gatit.
Alcoolul este interzis copilasilor, fiindca le distruge ficatul inca nedezvoltat.

| 44mon a răspuns:

Cel mai bine ar fi să mergi la un medic. Până atunci exclude complet alcoolul și orice băutură carbogazoasă, suc cu zahăr, prăjeli, sosuri, etc. și nu fuma. Încearcă să ai mese regulate și să nu mănânci înainte să dormi, cel puțin cu 2 ore.

| AlexIonut1337 explică:

Am uitat sa mentionez mai sus ca imi si ghioraie burta(alt cumva nu stiu cum sa ma exprim).