| Spike7262 a întrebat:

Salut TPU. Am un nerv cu infectie la un dinte cariat din partea de sus a gurii. Durerile urate rau au inceput de ceva timp ( aproximativ 2 ani) insa aveam episoade cand ma durea cateva ore si dupa asta imi trecea. Acum 5 luni am avut o durere constanra care a durat in jur de o luna, zi de zi. Am suportat-o pentru ca nu am posibilitate de un tratament pentru canal din cauza ca unul ar costa 1000 ron si eu inca incercam sa-mi caut de lucru. Recent, durerea s-a oprit, insa simt o amorteala usoara si pot sa-mi simt si forma dintelui afectat in gura ceea ce nu suna deloc in regula. De asemenea cand ating dintele "sanatos" de langa cel cariat, simt o durere usoara si la acela. Am inceput sa am dureri in spatele ochiilor si migrene urate ceea ce cred ca e din cauza ca nervul dintelui este conectat la creier. Sunt foarte ingrijorat din cauza ca am auzit cauzuri cu decese din cauza acestei infectii, de obicei cand infectia ajunge la creier. Chiar nu am posibilitate sa platesc si sunt foarte ingrijorat, cat de grav ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu ai bani de scos un nerv? Imprtumuta de la cineva, mergi la ceva clinica de asta de stat, acolo ar fi trebuie sa te rezolve.
Sa stai o luna asa cu durere, e bun, o sa iti omoare nervu acea infectie si ce poate fi mai rau? Poate merge si la dintele alaturat si tot asa, intr-un final sa pierzi mai multi dinti.

De asemenea daca infectia persista, poate sa iti consume si osul alveolar, sa faci paradontoza, zic si eu nu-s specialist, dar stiu sigur ca daca nu tratezi o infectie si ea persista, se poate duce la dintele sanatios din apropiere, asta o stiu sigur.
De asemenea stiu sigur ca osul alvelolar poate fi consumat de infectiii, bine asta dureaza nu e cazul, la tine, dar ca idee pe termen f lung de ani se poate.

Cit de rau poate fi? Depinde de infectie, unele pot ramane acolo daca is usoare, altele fctue de ce bacterie este se pot raspindi si in jur ori altele f agresive si mai rau.

Mai rar la dantura apar infectii de astwa f periculoase, dar in orice caz, nu trebuie sa stai cu lunile, mai ales daca te doare.

Nervul de la dinte nu este conectat direct la creier, este conectat la o ramaura mai groasa, la un nerv principal, ala apoi merge la creier direct.
Imagineaza ca la mandiblua si maxilar ai undeva la baza danturi, dar mai jos un cablu, ala este nervul principal, iar din el se ramifica la fiecare dinte alte ramuri mai subtiri, astea ce simti tua cum.

Nervii astia sutiri, sau terminali poti fi eliminati nu se intampla nimic.
Daca cumva cineva iti atinge nervul ala principal, atunci vei simti la mandibula sau maxilar dupa caz amorteala, ca tia taiat, rupt nervul acolo.
Se intampla la dentisti de astia gen pompieri care se apuca si ei sa mai faca un ban si fac si ei implanturi, astia mai nenorocesc oamenii genul asta.

Decui la tine nu-i problema, nervul care este in dinte eventual va muri, il va omori acea infectie si cam aia se va intampla.

Te doare si capu si ce mai spui, este normal, nervii la tot ce tine de cap vin difrect din creier, capul este mai putin muscularizat, este puternic vascularizat, de aia simsimti asa ca se duce la cap.

O amortit pentru ca infectia tio omorit deja mervu, ori lo afectat destul de tare, iar ce spui ca mai simti forma dintelui, normal daca este inconjurat de infectie.

Infectia asta nu va disparea, chair daca nu se va raspindi prea tare, de disparut nu va dispare. Poate sa se reduca, pentru ca organismul lupta, dar nu diapare, apoi iar bacteriile o iau in sus, si tot asa, la dantura cam asa se intampla.

Du-te imprumuta ceva bani si rezolvati, pentru ca de lasi asa, mai tirziu, te va costa nu cit spui, poate dublu sau si mai mult.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca noi iti spunem ca nu este grav, stai calm, crezi ca te ajuta cu ceva? Nu, absolut deloc.Imprumuta-te din toate partile si mergi la medic urgent, fiindca nu este deloc de gluma.Si mama mea a stat asa, inconstienta, pana cand i-au zis la spital ca putea muri daca infectia urca putin mai sus, la cap.Doresti sa fii si tu un exemplu de ASA NU, despre care vor vorbi altii? Pe care il vor folosi medicii ca sa-i faca pe altii sa constientizeze gravitatea situatiei? Vino-ti in fire si comporta-te ca un adult, incearca sa prioritizezi si rupe de la mancare sau orice altceva si pune deoparte daca nu ai.

Du-te si culege ambalaje cu garantie (pe orice ambalaj cu simbolul SGR primesti 50 de bani) de pe unde sunt aruncate pe spatiile verzi, din cosurile de gunoi din parcuri, din cimitire si tot ai sansa sa faci 40-50 de lei pe zi, daca muncesti.Stiu pe cineva care zilnic se duce si aduna, strange de vreo 80 de lei.Tu de ce nu poti? Se zice ca mori de foame cu rusinea dar tu risti sa mori cu mandria. Spor!

| dullcat a răspuns:

Asta e simbolul pentru garantie. Spor.

https://circulador.ro/......urnare.png

| DrMihailoviciS a răspuns:

Buna dimineața! Din păcate, este ceva grav și de o necesitate de rezolvare cat mai rapida!
Dacă nu tratezi nebunia aia, îți poate afecta și alte zone ale corpului, cum ai spus tu, chiar și creierașul!
Faptul ca simți amorțeală, durere intensa, presiune, toate acestea rezultă după intensificarea infectiei! Și logic, are nevoie de un tratament cat de repede posibil!
Vezi și tu, mergi la mai multi stomatologi, consulta tarifele... Ai nevoie de tratament! Poate ai asigurare medicala! Căci există clinici care fac chestii de astea gratis!
Oricum, tratament este și va fi, iar tu ai nevoie de el!
Până să mergi la doctor, ai grija sa nu depui efort, odihnestete, uita de stres, uita de fumat, băut... Nu stresa maseaua!
Ai nevoie de tratament, că dacă nu, se pot întâmpla lucruri foarte grave! Tie deja ti-s-a dus infecția sia celalalt dinte!
Nu uita sa stai calm, fa o sfântă cruce, și te vei liniști!
Deci știi ce ai de făcut!

Sper ca te-am ajutat! Doamne ajuta!
DrMihailoviciS