| user372920283y28 a întrebat:

Salut, TPU. De aproximativ 3 ani de zile ma confrunt cu acnee/cosuri, am incercat multe solutii:sapunuri, creme, etc., am fost si la dermatolog. Mi s-a zis ca acneea mea nu este foarte inaintată, mi-a recomandat o crema (pe care am mai folosit-o si nu si-a făcut efectul), sapun, ceva prafuri de baut si alte creme de protectie solara sau ceva de genu. Pb e ca nimc din ce am încercat pana acum nu isi face efectul. Aveti vreo idee, cum as putea scapa de coșuri? Am incercat sa nu mai mănânc nesanatos, sa nu imi mai pun mainile pe fata... Am facut multe chestii si parca din contra mai rau făceam. Nu stiu ce sa mai încerc. Am multe cosuri dar si mai multe semne, care nu stiu daca o sa mai treaca. Va rog, daca știți un tratament cât mai bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca esti in perioada adolescentei nu prea ai ce face mai mult decat ai scris aici, cosurile fiind cauzate, mai ales acum, de schimbarile hormonale.Pe viitor situatia ar trebui sa se calmeze.De exemplu mie mi-au aparut cosuri incepand cu clasa a III-a si mai incolo prin a VII-a cand altii inca se chinuiau cu ele, intr-o forma medie sau urata, mie mi-au disparut fara sa mai fac nimic.Initial mergeam la dermatolog si aplicam diverse ca sa le tin sub control, apoi am renuntat la tratament si s-a curatat tenul.laughing La liceu nu am avut probleme.

Atat timp cat acneea nu este avansata, nu trebuie sa te stresezi.