| blondu_9020 a întrebat:

de asta-vara mi-au aparut niste pete pe corp(pe spate si cateva pe piept), cred ca am luat ciuperca de la strand, nu a avut probleme la inceput dar de cateva luni cand transpir incep sa ma usture si sa ma "manance"ingrozitor, astept un rasp daca stiti vreo crema sau vreun leac "babesc"FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o ciuperca care se numeste Pitiriazis versicolor. Este foarte rezistenta si daca te vei trata "babeste" o sa se intinda, o sa ii infecteze si pe membrii familiei tale si nici nu vei mai fi primit in vreun strand la vara. Lasa prostiile si du-te la un dermatolog pentru tratament adevarat.

2 răspunsuri:
| Allkin a răspuns:

Si varul meu sa confruntat cu o astfel de problema.
Este obligatorie consultarea unui medic dermatolog cat mai rapid pentru ca afectiunea sa nu se extinda.
Cel mai probabil suferi de o dermatomicoza.Este cauzata de fungi(ciuperci).
Daca sufer de o astfel de afectiune poti folosii creme antimicotice, de exemplu Bizol, de doua ori pe zi, timp de 3 sau 4 saptamani.Bafta!

| FuckOnCocaine a răspuns:

Mie mi-a zis cineva să merg la o farmacie, și să cer "formula1" și "formula2". Seara, după duș aplici pe zonele pătate, soluție din prima sticlă "1", și o lași să acționeze 10 minute fără să te ștergi. După cele 10 minute aplici soluția din sticla "2", și o lași așa. Mergi la farmacie și cumpără, costă în jur de 20 Ron amândouă. Bineînțeles, acolo vrei primi mai multe indicații.
Numai bine.