| NeedHelp1 a întrebat:

Fratele meu în vârstă de 16 ani are sternul înfundat sau pectus excavatum sau rahitism și ce denumire mai are această malformație la nivelul toracelui.

Am văzut că s-a agravat și că este înfundat foarte mult.

Vreau să știu dacă la vârsta asta se mai poate face ceva pentru o corectare mai severă.

Și mai vreau să știu factorii de risc mai importanți. Ce probleme grave poate avea...
Se știu cazuri în care pot reduce speranța de viață?

Înțeleg că poate avea și porbelme respiratorii dar în ce constau acestea, cât de grave pot fi?

Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Greu să primești un răspuns detaliat la această problemă aici pe site.
Sternul este un os care se poate îndrepta prin operație fără vreun risc deosebit. Posibil ca operația să fie și gratuită. Trebuie să se înceapă printr-o vizită la medicul de familie.
Fără fundă! Mai așteaptă răspunsuri.

| Donsavas a răspuns:

Nu este decât o problema ce tine de estetică atâta timp cât in prezent respira normal iar bătăile inimii nu sunt afectate. Se poate corecta chirurgical sau se poate "masca" cat de cat prin exercitii de dezvoltare a musculaturii.

| KaanNoah a răspuns:

Salut. Si eu am aveasta problema si pot spune ca am observat-o tot pe la varsta de 15-16 ani. acum am aproape 18. Nu reduce speranta la viata, insa, daca acea gaura e foarte mare, poate afecta ritmul in care circula inima, deoarece apasa pe ea si o sa aiba unele probleme cu respiratia (doar daca e foarte grav). Nici mie nu imi placea aceasta problema. Am citit mult despre asta si cele mai bune solutii sunt: sala(de forta, dar sa insiste foarte mult pe zona pieptului) si inotul (dezvolta foarte mult cutia toracica, problema nefiind la fel de evidentiata). Mai e solutia cu operatia, insa in Romania nu sunt multi care sa faca asta si nu este tocmai foarte buna aceasta operatie. Primul sfat ar fi sa stea mereu drept, deoarece daca sta mai cocosat, sternul tinde sa se adanceasca si sa faca o gaura mai mare. Eu fac sala si pot spune ca in 4 luni, deja se vad diferente pentru ca, atat corpul meu, cat si pieputl arata mai bine. Uita te pe Youtube la video-uri, sunt o multime. Cauta pe Youtube: pectus excavatum sau pectus excavatum exercices. Iti urez bafta si ii recomand sa se apuce cat mai repede. Succes!