| spinteca a întrebat:

M-a muscat cainele meu de casa de picior eu mi-am facut mai demult vaccinul antitetanos si cel antirabic ce trebuie sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai facut un vaccin antitetanic in ultimii 7 ani, nu mai ai nevoie de el. Daca cainele a fost vaccinat antirabic in ultimii 3 ani, de asemenea nu ai nevoie de vaccin. Iti ramane doar sa mergi la spital pentru dezinfecatrea atenta a ranii si reteta de tratament antibiotic (in gura cainelui sunt multi microbi si muscatura are risc mare de infectare)

6 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Din punct de vedere al unui veterinar:caine a fost vaccinat antirabic in ultimul an? daca da nu trebuie sa faci din nou vaccinul antirabic!
acum cat timp ai facut tu antirabicul? daca l-ai facut cu 6 luni inainte e ok. daca nu trebuie sa il repeti.iti spun sigur ca eu am fost muscata de,, pacienti "de cateva ori.
cainele tau sta in casa sau afara? daca sta afara in curte si are contact cu animale ca rozatoare, arici, excremente de liliac atunci trebuie sa faci antirabicul

| thalyslly a răspuns:

Ps antitetanosul se face oridecate ori te musca un animal sau te-ai intepat in ceva ruginit.

| marialarysa a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor ca sa nu se infecteze happy

| tomthecat a răspuns:

1. Să faci cuiva "cadou" acel câine "de casă" adică să scapi cât mai rapid de el până nu te apucă de cap sau de gât...

2. Mergi la spital şi medicul de gardă va decide DACĂ şi CE ANUME trebuie făcut.
Ai asigurare medicală deci nu te costă nimic doar că pierzi nişte timp dar sănătatea e mai importantă decât orice

Sănătate!

| Anastasia1997 a răspuns:

Fugi la doctor si iti spune el ce trebuie sa faci noi de unde sa stim.Ai grija ce faci ca poate sa ti se infecteze! :*

| starsall82 a răspuns:

Salutare, pai sa iti spun mai amanuntit, eu sunt de la tara, si cand eram mai mic si pe mine m-a muscat cainele, si nu doar unul...si eu m-am panicat putin la fel ca tine, dar... n-am fost la spital/ dispensar, sau ceva de genul, si, n-am patit nimic. Avand in vedere ca era si cainele tau, si sti ce rasa este, si daca are vreo boala sau nu este sanatos, in cazul asta ar trebui sa te duci la un spital, dar daca cainele este perfect sanatos, nu ai de ce sa-ti faci probleme, crede-ma, asa ca nu te panica, ca nu ai ce sa patesti happy