| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, sunt Alex, am 17 ani.sa incerc sa va spun mai pe scurt despre problema mea, anul trecut dupa gimnaziu am intrat la liceu aici m-am apucat de fumat (anturajul) fara sa vreau nici nu am observat ca trecuse cateva luni si eram fumator, nu am fumat pina la 16 ani, fumam rar de tot si atunci ma inecam, de la 16 ani de cand am devenit liceian am inceput cate putin, fumam 2 pe zi, apoi 3-6 deci acum fumez un pachet pe zi, vreau sa ma las dar nu pot cred ca mai mult depind psihologic si ca e o deprindere dar si fizic uneori nici nu pot adormi daca nu am o tigara, nu mai zic dupa masa, ce sfaturi puteti sa-mi dati? vreau sa ma las de fumat chiar de sint printre fumatori, vreau sa rezist tentatiei cand vad pe cineva fumand, eram sportiv aveam masa musculara de cand fumez am slabit 8 kilograme, tushesc si stiu ca fac exces de tutun dar dintr-un pachet pe zi nu ies ajutati-ma, poate aveti metode care v-au ajutat, am vointza dar cred ca doar cu vointa voi continua sa lepad fumatul in fiecare zi cu un pachet! metode, sfaturi... multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alistair a răspuns:

Poti incerca cu produse farmaceutice numai ca din cate am auzit nu prea isi fac efectul. Si eu sunt fumator si mi-a mai trecut de multe ori prin cap sa ma las dar nu am rezistat. O singura data am reusit. Fumam cate un pachet pe zi si treptat am reusit sa le reduc, adica ziceam saptamana asta fumez numai 10 tigari pe zi, saptamana viitoare doar 8, pana am ajuns de le-am lasat de tot. Am reusit 2 luni sa nu mai fumez nici o tigara, primele saptamani crede-ma ca aveam vise ca fumam. Dupa 2 luni nu imi mai trebuia si m-am apucat iar din prostie. Eu zic sa incerci sa le reduci treptat nu sa te lasi dintr-o data si daca zici ca azi fumezi doar 2 te ti de cuvant si fumezi doar 2. Mai este un mod din care ai putea sa te lasi de fumat tinand cont ca ai zis ca la tine are influente psihologice. Asa sunt si eu, nu sunt impacat daca nu fumez o tigara, de multe ori fumez din scarba dar parca trebuie sa fumez. Sunt de cumparat niste tigari speciale din ceva plante care nu dauneaza si nu provoaca dependeta. Cu ele iti ocupi timpul ca si cu o tigara normala doar ca sunt mai scumpe din pacate. Sau poti sa iti cumperi noua tehnologie, tigara electronica :)) http://www.tigaraelectronica.com/ Sper ca te-am ajutat si daca o sa reusesti te rog sa ma anunti si pe mine :D

7 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Stii care=i treaba, ca tine de gest, de a trage ceva in tine si de a sufla. Eu in luna asta de cand nu fumez, cand sunt singura imit fumatul... Asta este, nu sunt mandra ca fac din astea, dar nah. Si am mers pe principiul: Nu mai pun tigara in gura. Stau pe langa fumatori si imi place sa le misros fumul, dar daca am zis o treaba, sper sa ramana asa. Poate ai putea sa incerci cu tigarile elctronice daca spui ca esti atat de dependent. happy

| piciuk a răspuns:

Eu am scapat de fumat fara sa vreau. eram intr-o dimineata, nu dormisem deloc noaptea si nici nu mancasem, eram suparata si am fumat 3 tigari una dupa alta si m-a luat somnul.am vomat vreo juma de ora, dupa care nici sa fi vrut nu mai puteam fuma.imi aminteam starea in care fusesem si au trecut 2 luni de atunci. iar tu, care fumezi de un an... e mai simplu sa te lasi. eu m-am apucat pe la 15 ani (acum am 19) am avut perioade in care m-am lasat. deci tu zici ca fumezi un pachet pe zi.incearca sa te abtii, adica iti vine sa fumezi acum, fa-ti de lucru vreo jumate de ora si abia apoi fumeaza.incearca sa dai banii pe altceva, nu mai cumpara tigari.incearca sa fumezi mai putin, astazi fumezi 20 asa cum faci tu.maine incearca sa fumezi 19 si tot asa scazi treptat din numarul lor, o sa ti se obisnuiasca corpul cu mai putina nicotina si poti ajunge sa nu mai pui tigara in gura.gandeste-te ca noua, fetelor ne plac baietii mai facuti, nu slabanogilaughing si acum am realizat si eu trecand pe langa fumatori cat de urat pot sa miroase hainele de la tutun.bafta!

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Am un site daca te ajuta www.help-eu.ro sau cum nu stiuh exact :D dar daca nu merge nu stiuh scrie si tu pe google sfaturi pentru ajutor impotriva fumatului :D nu stiuh... te inteleg perfect si parintii mei fumeaza si ai grija da... tigariile chiar produc dependenta.cauta intereseaza-te sau nu stiuh in pragul disperarii mergi la un psiholog sau vb cu parintii sau incearca sa iei legatura cu cineva care fuma dar s-a lasat;)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum leai luat asa le lasi.io am stat o zi fara si daca nu am murit, nu am mai fumat nici a doua zi.si uite ca am 17 ani de cand nu mai fumez.si le luasem de placere, si-mi place tigara da nu mai vreu.am vointa.sant barbat nu mamaliga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! stiu pe ceva care s-a lasat de fumat mancand seminte in loc sa fumeze. cam cidat dar a mers si fuma mai mult de un pachet pe zi.
in orice caz daca ai vointa vei reushi>>>> bafta kisskisskiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desi vad ca unii s-au grabit sa-ti recomande tigara electronica ar trebui sa stii ca aceasta este interzisa minorilor. Cred ca asta cuprinde si "liceienii" tongue

| alma1115 a răspuns:

Cum sa nu provoace tigarie dependenta, normal ca da dependenta pentru ca ele contin nicotina!