| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Aş dori să slăbesc, înălţime 1, 9 M, greutate 87 KG, vârstă 17 ani şi 3 luni.
Ce dietă ar trebui să abordez?
Aş vrea să fac acasă exerciţii fizice pentru a acumula masă musculară la mâini, picioare, abdomen, etc.
Mă gândeam să fac zilnic 20-30 flotări, 50-60 abdomene, 50-60 genoflexiuni, 10-20 tracţiuni, etc.
Principalele mele probleme pentru a pierde în greutate şi a acumula masă musculară sunt: ce ar trebui să mănânc şi ce nu şi la ce ore, iar după aceea ce exerciţii ar trebui să fac (Vreau să le fac acasă, nu la sală).
Mulţumesc anticipat celor ce mă vor ajuta, cel mai bun răspuns va primi fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

În primul rând nu poți să slăbești și să pui masă musculară în același timp. Ca să slăbești trebuie să mânânci în deficit caloric, iar ca să pui masă musculară în surplus.
După cum am spus mai sus, deficit caloric pentru a slăbi. Încearcă să te folosești de un program în genul myfitnesspal pentru a vedea cât mânânci și cât ar trebui să mânânci.
Mânâncă foarte multe legume, atât crude cât și gătite, carne slabă, pește, ouă și lactate degresate. Fructe maxim 200g/zi(fără banane sau struguri).
Fără prăjeli, fără dulciuri, fără junk food, fără făinoase, fără pâine, fără sucuri, fără cereale. Bea minim 2l apă/zi.
Recomandat e să ai 3 mese principale dintre care micul dejun să fie cea mai mare și 2-3 gustări între mese. E mai bine să mânânci des și puțin decât rar și mult. Mesele le ei la ce ore îți convine ție, faza cu mâncatul târziu îngrașă e mai mult un mit - contează cât ai mâncat toată ziua, nu cât ai mâncat la ora X.
În al doilea rând, exercițiile tale nu o să te ducă nicăieri. O grupă musculară nu se antrenează decât o dată pe săptămână, mușchii se dezvoltă în zilele de odihnă nu când îi lucrezi.
După cum am spus mai sus, masă musculară nu poți să pui în timp ce mânânci în deficit caloric. Dar dacă vrei să-ți tonifiezi musculatura cel mai corect să mergi la sală și să ai un antrenament adecvat.
Cu slăbitul te-ar ajuta mai mult exercițiile de tip cardio(jogging, înot, aerobic, zumba etc.). Mult succes!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se zice "masa corpului".
Greutatea se masoara in newton tongue.

| Imstrong a răspuns:

Nu trebuie să faci prea multe!
Înscriete-te la sală neapărat!
Şi nu manca nesănătos, adică fără grăsimi, carne multă, paine multă, dulciuri şi mancăruri de la Fast Food iar în cele din urmă să bei şi multă apă.
Sper că te-am ajutat.

| Sportfreak a răspuns:

Du-te la sala, nu face in casa abdomene... poti sa faci si 1000 pe zi ca tot nu rezolvi nimic... Alearga 20 de minute in fiecare zi, nu manca dulciuri si fara multa paine. Nu face exces cu carnea, adica poti manca dar nu in fiecare zi, de 2 sau de 3 ori pe dar nu mai mult. Si incearca sa mananci mai sanatos, ma refer mai multe legume la gratar. Dar ce mai important. du-te la sala big grin bafta

| Julicel a răspuns:

Buna! Un prieten a slabit tinand dieta (manca struguri la fiecare masa) si facea 100 de abdomene zilnic.