| barcelona96 a întrebat:

Salutare tuturor! Medicul meu dermatolog mi-a spus ca ar trebui sa imi scot 3-4 alunite din zona spatelui. nu sunt niste simple alunite... sunt "nevi displazici". A spus ca ar fi mai bine sa le scoatem acum. practiv sa prevenim. Intrebarea mea pentru voi este: Poate dauna scoaterea acestor alunite (nev displazici)? si scoaterea lor se face cu ajutorul laserului, nu? dau Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scoaterea alunitelor nu dauneaza in nici un fel. O tumora melanica nu se scoate niciodata cu electrocauterul (nu exista laser), ci numai cu bisturiul pentru a putea fi examinata microscopic.

| ElenaSA a răspuns:

Stiu pe cineva care a avut alunite si si le-a scos si nu are nicio problema.Nu se mai vede nici locul. Am citit candva ca se pot analiza printr-un procedue special alunita si se poate spune daca este o problema cu ea sau nu.Asa ca eu cred ca este nevoie sa vezi de ce tip sunt si apoi sa te hotarasti.