| mitralier a întrebat:

Se poate trata purpura trombocito penica ideopatica cronica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Esti sigur ca are purputa trombocitara cronica? Baietelului meu i s-a pus in urma unor analize uzuale de sange acest diagnostic si am mai reptat analizele la inca 2 spitale, unul dintre ele fiind spitalul de Hematologie din Bucuresti si acolo de abia mi s-a spus dupa rezultatele analizelor ca nici vorba de asa ceva ca nu stie ce s-a intamplat la celelalte spitale de i s-a pus un astfel de diagnostic copilului meu. In sfarsit. Faza este ca numarul trombocitar trebuie sa creasca. Imunitatea de asemenea ar trebui sa creasca prin multe fructe si legume, proteine din carne, nu ar mai trebui consumata cacaua in nici o forma, zaharul, bauturile acidulate. Tratamentul stiu ca se face cu corticoizi cum ar fi Predninson. NU SE IA NICI O VITAMINA ARTIFICIALA. Sfecla rosie ar trebui consumata cam in fiecare zi ori sub forma de suc (dar nu e prea placut la gust) fiarta, coapta, facuta salata cu putin ulei de masline si lamaie, supa. Sarea ar fi de preferat de evitat. Psihicul ar trebui ridicat tot timpul si supararile ar trebui sa dispara definitiv.Si rugaciuni multe. Daca imi mai aduc aminte de ceva o sa mai postez. Sanatate persoanei care are astfel de boala care este asemanata cu o forma de Leucemie.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E dificil de spus. Se poate trata, dar nu se vindeca. Trebuie sa incerci sa afli daca nu este secundara unei alte cauze si sa tratezi cauza, daca se poate. Mare atentie la corectitdinea diagnosticului.

| copolovici a răspuns:

Bine că eşti tu deştept big grin

| dalea a răspuns:

Fetita mea are tot acest diagnostic si a stat f. mult prin spitale.Ar putea fi de vina splina, de aceea trebuie facuta o sechestratie splenica.Boala in sine nu e grava dar trebuie evitate traumatismele si analize facute periodic pentru a urmari evolutia.Tratamentul cu prednison ar putea face mai mult rau decat bine (chiar doctorul a spus acest lucru).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate trata purpura trombocito ideopemie

| LitaKamelya a răspuns:

Este purpura trombocitopenica idiopatica. Eu m-am ales cu asta acum 4 luni. Prima oara mi-au aparut pete pe buze, cu sange inchegat si ma trezeam dimineata cu sange in gura. Cand am fost la scoala am avut invazie de pete pe picioare, pe maini, abdomen etc... pe fata nu am avut. Practic erau pete cu sange inchegat.
Purpura poate fi un fel de leucemie, daca la punctie iti iese ca e de la maduva inseamna ca ai leucemie, daca e de la splina doar purpura.
Este complicata, de la 6.000 trombocite am crescut de abia la 47.000 si mai am mult pana la 400.000 sau macar 200.000... dar cresc greu.
Trebuie multa atentie, sa nu te enervezi pentru ca poate incepe o hemoragie, intersa sau externa, sa nu te lovesti si foarte multa odihna.
Tratament poti lua cu cortizon sau predninson tot aia... eu am facut si injectabil dar nu a mers deloc, nici asa, nici asa.
Pana la urma imi cresc la loc doar cu Tarosin si... atat. Desigur multe rugi la Dumnezeu, care ne ajuta. Uni spun ca apa sfintita ajuta, agheazma. Aceasta are celule hexagonale sau ceva de genu, functioneaza.
Iar daca se poate trata?
Depinde de organismul tau, daca esti ca mine... foarte greu.
SUCCES!