| Pocriste_Bogdanel_1990 a întrebat:

Secara contine gluten? Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RitaDeluxxxe a răspuns:

Făina din secară conţine mai puţin gluten decât făina de grâu, fie ea chiar şi integrală.
Glutenul din secară este mai puţin elastic decât cel din grâu şi ca atare nu se produce efectul lipicios ca la făina de grâu şi nu se reţin gazele în aluat. Pâinea din făină de secară obţine prin coacere o crustă brună aromată şi este mai densă în comparaţie cu pâinea de grâu.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, conține.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica da.
"Unele dintre cereale conţin gluten, un amestec de proteine care contribuie, de altfel, la calităţile nutritive ale respectivelor grăunţe. În Eurasia, cereale utilizate din vremuri străvechi, precum grâul, secara şi orzul, conţin asemenea proteine."
Sursa :

http://www.descopera.ro/......-la-gluten

O zi frumoasa.