| robertpopescu12 a întrebat:

Va salut, are ceva daca in timpul scolii ma trezesc la 8 si ma culc maxim la 11 jum
Dar in weekend dorm 11 ore ca sa ma revansez de zilele cand m-am trezit devreme, daca mai dorm asa uneori asa mult imi poate afecta sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Va salut, are ceva daca in timpul scolii ma trezesc la 8 si ma culc maxim la 11 jum "

te trezesti la 8? dar scoala o incepi la 9? eu cand eram elev de liceu (nu conteaza daca tu esti sa nu la liceu) ma trezeam la 6 daca imi aduc bine aminte happy
in orice caz ai ore suficiente de somn la acest program spus de tine!

nu exista o reteta perfect generala!
unii sunt perfect energici dupa 8 ore de somn altii dupa 6 ore
altii se trezesc obositi dupa 10 ore de somnwinking
persoane in varsta au si ele un alt program de somn fata de tineri, multi batrani dorm si in cursul zilei mult de exemplu happy

"Dar in weekend dorm 11 ore ca sa ma revansez de zilele cand m-am trezit devreme"

orele de somn nu trebuiesc privite ca o revansa!
iti recomand sa respecti pentru a mentine un anumit ritm orele de somn pe care le ai in general, si nu particularizat "-atat dorm in weekend si atat in zilele cu scoala", desi nu este gresit nici asa!

| Violleta2022 a răspuns:

In timpul scolii trebuie sa te trezesti la 7 dimineata, iar culcarea seara sa fie la 9, maxim 10 seara, ca sa te poti odihni suficient, ca-n weekedn nu poti sa te revansezi cu nimic, fiindca 5 nopti de somn pierdut nu pot fi reucperate in 2 zile de weekend, iar pe teremn lung iti poate fi afectata creierul si functionarea normala a organelor interne.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ti-as sugera sa te culci pe la 10 sau maxim 10 jumatate seara si sa te trezesti un pic mai devreme dimineata.Te vei simti mai odihnit astfel.E bine ca in weekend recuperezi, somnul nu are cum sa faca rau.Inveti la scoala dupa masa?

| LisaJulie a răspuns:

Nu dar poți deveni o persoana sedentara, încearcă sa faci cât mai multa mișcare și sa petreci cât mai mult timp în aer liber

| Torrpi a răspuns:

La 8 te trezesti devreme? Ba nu. La 23, 30 te culci tarziu. Culca-te mai devreme.

| ariel13 a răspuns:

Bineînțeles că are la 8 încep orele ce cauți tu în pat la ora aia cu atât mai mult că la 11 dormi.