| alisa201921 a întrebat:

Hei. Pentru cei ce cred in superstiții, ce poate însemna atunci când două bufnițe își fac cuib pe acoperișul unei case? Poate prevesti ceva rău?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Buna. Nu, nu este ceva rau in cazul acesta. Bufnita oricum sa stii, ca nu este o creatura rea. Cucuveaua ar fi o problema. Iti explic si de ce : Bufnita v-a pleca sa caute mancare si sigur nu v-a canta pe casa ( atunci e problema ). Deci este ceva ok, casa este ferita de nenorociri

| alisa201921 explică (pentru SuNaM):

Mulțumesc pentru răspuns. Este pe casa vecinilor, dar eram curioasă dacă are vreo semnificație

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-am auzit de bufnite, care sa-si faca cuib PE acoperisul vreunei case.
Bufnita isi face cuibul in scurbura copacilor si locuri asemanatoare (eventual SUB vreun acoperis, in lipsa de alt loc).

| RAY a răspuns:

Daca canta in parlament bufnita e de bine spun uni, credință magică ceva comun oamenilor și eu că ateu as merge Intr un spital părăsit și bântuit, de ce? Că curiozitatea mann.

| relian a răspuns:

Inseamna ca acea casa sau zona respectiva cocaie de rozatoare, insecte, pe care bufnitele le consuma.Cam aia seminfica, plus ca acea casa este mai sigura pentru ele.
Cintatu nu are nici o legatura cu prefectura, cinta pentru ca se cauta una pe alta, ori se curteaza etc, nu ca prevesteste ceva rau asa cum au romanii idei timpite.
Cai bufnita, cucuvea, ele is pasri nocturne folositoare pentru casa omului, trebuie protejate, nu alungate sau omorite, asa cum procedeaza romanii fara pic de educatie.

Răspuns utilizator avertizat
| kGeorge a răspuns:

Nu cred in superstitii, dar din bunici se spune ca o bufnițele aduc raul, si daca le vezi prin apropierea casei, cineva o sa moara sau un necaz o sa se intample.

| kGeorge a răspuns:

Dar asta e o superstitie, bufnitele sunt doar niste pasari ca oricare altele. Unii oameni de exemplu crestinii le asociaza cu raul, altii cu puritatea, înțelepciunea, clarviziunea și vigilența, si considera intalnirea cu o bufnita un lucru pozitiv.