| չﻨгﻪรէﻨĸ a întrebat:

Veau si eu o reteta de cornulete de post, simple si cu dulceata.

Răspuns Câştigător
| ItachiUchiha a răspuns:

Daca doriti sa pregatiti ceva de post dar nu sunteti foarte hotarata atunci alegeti aceste cornulete de post, fragede si gustoase.
O farfurie cu cornulete de post. Mareste poza
" O farfurie cu cornulete de post. "
Ingrediente

1 pachet margarina

5 linguri apa

1 lingura otet

1 lingurita sare

faina

gem

rahat

nuca
Mod de preparare

Amestecati bine ingredientele pana cand se formeaza un aluat tare si consistent.
Lasati-l cateva minute la crescut apoi impartiti-l in parti egale si intindeti cateva foi.
Intindeti apoi foile si taiati-le in patratele medii pe care asezati fie o lingurita cu gem, fie o bucatica de rahat, fie un sfert de nuca sau gogonele cu nuca rasa si miere.
Coaceti-le la foc mediu aproximativ 10 minute.

Menţiuni

La sfarsit, cornuletele se pot servi ornate cu zahar pudra.

Timp de preparare: 1 ora 15 minute

Complexitate: mica

Tagged with Tagged with : margarina, otet, rahat, nuca

Daca va place dulceata, atunci incercati aceasta reteta de cornulete cu dulceata care este perfecta atat pentru copii cat si pentru adulti.
Un castron de cornulete cu dulceata. Mareste poza
" Un castron de cornulete cu dulceata. "
Ingrediente

1 ou

250 g untura

150 g zahar

2 linguri otet

10 linguri apa

faina

dulceata

zahar pudra sau vanilat
Mod de preparare

Din toate ingredientele (in afara de dulceata) pregatiti un aluat tare pe care lasati-l la frigider minim jumatate de ora intr-un castron sau vas acoperit.
Dupa ce l-ati scos de la frigider, intindeti aluatul in cateva foi si taiati-l in triunghiuri sau patratele peste care puneti cate o lingurita de dulceata fara a o lasa sa se scurga de pe aluat.
Rulati apoi cornuletele cu grija sa nu iasa dulceata si puneti-le intr-o tava unsa cu ulei sau margarina.
Lasati-le pana se rumenesc.

Menţiuni

Aceste cornulete se orneaza cu zahar pudra la final.

Timp de preparare: 1 ora 30 de minute

Complexitate: medie

Tagged with Tagged with : oua, untura, otet. Funda.